Scoreboard 10-23
Oct 23, 2012 | 471 views | 0 0 comments | 5 5 recommendations | email to a friend | print
on air

TV SportsWatch

Tuesday, Oct. 23

COLLEGE FOOTBALL

8 p.m., ESPN2 — Arkansas St. at La.-Lafayette

GOLF

4 p.m., TNT — PGA of America, Grand Slam of Golf, first day, at Southampton, Bermuda

SOCCER

2:30 p.m., FSN — UEFA Champions League, Celtic at Barcelona

7:30 p.m., NBCSN — Women’s national teams, exhibition, United States vs. Germany, at West Hartford, Conn.

8 p.m., FSN — UEFA Champions League, Braga at Manchester United (same-day tape)

ON TAP

Tuesday, Oct. 23

VOLLEYBALL

Faulkner at Lee, 6

Wednesday, Oct. 24

SOCCER

Truett-McConnell at Lee (W), 5

Truett-McConnell at Lee (M), 7:30

Thursday, Oct. 25

CROSS COUNTRY

Region Meet (at Fort Bluff), TBA

Friday, Oct. 26

FOOTBALL

Bradley Central at McMinn County, 7:30

Rhea County at Cleveland, 7:30

Ooltewah at Walker Valley, 7:30

Soddy-Daisy at Warren County, 7:30

Polk County at Meigs County, 7:30

Sweetwater at Sequoyah, 7:30

McMinn Central has a bye

VOLLEYBALL

Boneyard Brawl

Lee at Georgetown (Ky.), 7

Saturday, Oct. 27

SOCCER

Lee (M) at Southern Poly, 2

Lee (W) at Brenau, 7

VOLLEYBALL

Boneyard Brawl

at Georgetown, Ky.

Lee vs. Taylor (Ind.), 9:30

Lee vs. Indiana Wesleyan, 3:30

baseball

Postseason Baseball Glance

LEAGUE CHAMPIONSHIP SERIES

(Best-of-7; x-if necessary)

American League

Detroit 4, New York 0

Saturday, Oct. 13: Detroit 6, New York 4, 12 innings

Sunday, Oct. 14: Detroit 3, New York 0

Tuesday, Oct. 16: Detroit 2, New York 1

Wednesday, Oct. 17: New York at Detroit, ppd., rain

Thursday, Oct. 18: Detroit 8, New York 1

National League

All games televised by Fox

San Francisco 4, St. Louis 3

Sunday, Oct. 14: St. Louis 6, San Francisco 4

Monday, Oct. 15: San Francisco 7, St. Louis 1

Wednesday, Oct. 17: St. Louis 3, San Francisco 1

Thursday, Oct. 18: St. Louis 8, San Francisco 3

Friday, Oct. 19: San Francisco 5, St. Louis 0

Sunday, Oct. 21: San Francisco 6, St. Louis 1

Monday, Oct. 22: San Francisco 9, St. Louis 0

WORLD SERIES

(Best-of-7; x-if necessary)

All games televised by Fox

Wednesday, Oct. 24: Detroit (Verlander 17-8) at San Francisco (Zito 15-8), 8:07 p.m.

Thursday, Oct. 25: Detroit (Fister 10-10) at San Francisco, 8:07 p.m.

Saturday, Oct. 27: San Francisco at Detroit (Sanchez 4-6), 8:07 p.m.

Sunday, Oct. 28: San Francisco at Detroit (Scherzer 16-7), 8:15 p.m.

x-Monday, Oct. 29: San Francisco at Detroit, 8:07 p.m.

x-Wednesday, Oct. 31: Detroit at San Francisco, 8:07 p.m.

x-Thursday, Nov. 1: Detroit at San Francisco, 8:07 p.m.

basketball

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 6 1 .857 —

Toronto 4 1 .800 1

Brooklyn 3 2 .600 2

New York 2 3 .400 3

Boston 2 4 .333 3½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 3 2 .600 —

Atlanta 3 3 .500 ½

Orlando 2 4 .333 1½

Washington 2 4 .333 1½

Charlotte 1 4 .200 2

Central Division

W L Pct GB

Chicago 3 2 .600 —

Indiana 3 2 .600 —

Detroit 3 3 .500 ½

Cleveland 2 3 .400 1

Milwaukee 2 4 .333 1½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 3 2 .600 —

New Orleans 3 3 .500 ½

Dallas 2 2 .500 ½

Memphis 2 3 .400 1

San Antonio 2 3 .400 1

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 3 2 .600 —

Oklahoma City 3 2 .600 —

Utah 4 3 .571 —

Portland 3 3 .500 ½

Minnesota 2 2 .500 ½

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 4 2 .667 —

Sacramento 4 2 .667 —

Phoenix 3 2 .600 ½

L.A. Clippers 3 3 .500 1

L.A. Lakers 0 6 .000 4

Sunday’s Games

Orlando 104, San Antonio 100

Philadelphia 88, Boston 79

Oklahoma City 108, Denver 101

Sacramento 99, L.A. Lakers 92

Monday’s Games

Toronto 104, Milwaukee 95

Philadelphia 98, New York 90

Dallas 87, New Orleans 74

Phoenix 103, Sacramento 88

Portland 120, Utah 114

L.A. Clippers 88, Golden State 71

Tuesday’s Games

Miami vs. Charlotte at Raleigh, NC, 7 p.m.

Indiana at Cleveland, 7 p.m.

Oklahoma City at Chicago, 8 p.m.

Phoenix at Golden State, 10:30 p.m.

Wednesday’s Games

New York vs. Brooklyn at Uniondale, NY, 7:30 p.m.

Orlando at Memphis, 8 p.m.

Houston at New Orleans, 8 p.m.

Dallas vs. Oklahoma City at Wichita, KS, 8 p.m.

Detroit vs. Minnesota at Winnipeg, Manitoba, 8 p.m.

Washington vs. Miami at Kansas City, MO, 8:30 p.m.

L.A. Lakers at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

football

National Football League

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 4 3 0 .571 217 163

Miami 3 3 0 .500 120 117

N.Y. Jets 3 4 0 .429 159 170

Buffalo 3 4 0 .429 171 227

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 1 0 .857 216 128

Indianapolis 3 3 0 .500 117 158

Tennessee 3 4 0 .429 149 238

Jacksonville 1 5 0 .167 88 164

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 5 2 0 .714 174 161

Pittsburgh 3 3 0 .500 140 132

Cincinnati 3 4 0 .429 166 187

Cleveland 1 6 0 .143 147 180

West

W L T Pct PF PA

Denver 3 3 0 .500 170 138

San Diego 3 3 0 .500 148 137

Oakland 2 4 0 .333 113 171

Kansas City 1 5 0 .167 104 183

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 5 2 0 .714 205 137

Philadelphia 3 3 0 .500 103 125

Dallas 3 3 0 .500 113 133

Washington 3 4 0 .429 201 200

South

W L T Pct PF PA

Atlanta 6 0 0 1.000 171 113

New Orleans 2 4 0 .333 176 182

Tampa Bay 2 4 0 .333 148 136

Carolina 1 5 0 .167 106 144

North

W L T Pct PF PA

Chicago 5 1 0 .833 162 78

Minnesota 5 2 0 .714 167 131

Green Bay 4 3 0 .571 184 155

Detroit 2 4 0 .333 133 150

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 5 2 0 .714 165 100

Arizona 4 3 0 .571 124 118

Seattle 4 3 0 .571 116 106

St. Louis 3 4 0 .429 130 141

Thursday’s Game

San Francisco 13, Seattle 6

Sunday’s Games

Minnesota 21, Arizona 14

Green Bay 30, St. Louis 20

Houston 43, Baltimore 13

N.Y. Giants 27, Washington 23

Dallas 19, Carolina 14

New Orleans 35, Tampa Bay 28

Indianapolis 17, Cleveland 13

Tennessee 35, Buffalo 34

Oakland 26, Jacksonville 23, OT

New England 29, N.Y. Jets 26, OT

Pittsburgh 24, Cincinnati 17

Open: Atlanta, Denver, Kansas City, Miami, Philadelphia, San Diego

Monday’s Game

Chicago 13, Detroit 7

Thursday, Oct. 25

Tampa Bay at Minnesota, 8:20 p.m.

Sunday, Oct. 28

Jacksonville at Green Bay, 1 p.m.

Indianapolis at Tennessee, 1 p.m.

Carolina at Chicago, 1 p.m.

Miami at N.Y. Jets, 1 p.m.

San Diego at Cleveland, 1 p.m.

Atlanta at Philadelphia, 1 p.m.

Seattle at Detroit, 1 p.m.

Washington at Pittsburgh, 1 p.m.

New England vs. St. Louis at London, 1 p.m.

Oakland at Kansas City, 4:05 p.m.

N.Y. Giants at Dallas, 4:25 p.m.

New Orleans at Denver, 8:20 p.m.

Open: Baltimore, Buffalo, Cincinnati, Houston

Monday, Oct. 29

San Francisco at Arizona, 8:30 p.m.

Top 25 Schedule

Thursday

No. 14 Clemson at Wake Forest, 7:30 p.m.

Friday

No. 16 Louisville vs. Cincinnati, 8 p.m.

Saturday

No. 1 Alabama vs. No. 13 Mississippi State, 8:30 p.m.

No. 2 Oregon vs. Colorado, 3 p.m.

No. 3 Florida vs. No. 12 Georgia at Jacksonville, Fla., 3:30 p.m.

No. 4 Kansas State vs. No. 15 Texas Tech, 3:30 p.m.

No. 5 Notre Dame at No. 8 Oklahoma, 8 p.m.

No. 7 Oregon State at Washington, 10:15 p.m.

No. 9 Ohio State at Penn State, 5:30 p.m.

No. 10 Southern Cal at Arizona, 3:30 p.m.

No. 11 Florida State vs. Duke, 3:30 p.m.

No. 17 South Carolina vs. Tennessee, Noon

No. 18 Rutgers vs. Kent State, 3:30 p.m.

No. 19 Stanford vs. Washington State, 6:15 p.m.

No. 20 Michigan at Nebraska, 8 p.m.

No. 21 Boise State at Wyoming, 3:30 p.m.

No. 22 Texas A&M at Auburn, 7 p.m.

No. 23 Ohio at Miami (Ohio), 3:30 p.m.

Tennessee Football Prep Polls

The Associated Press’ Top 10 teams in each of Tennessee’s six Division I non-financial aid classifications and in the combined Division II financial aid classification as selected by Tennessee AP-member sportswriters and broadcasters. With first-place votes in parentheses, records through October 22, total points based on 10 points for a first-place vote through one point for a 10th-place vote:

Division 6A

Record Pts Prv

1. Maryville (16) 9-0 179 1

2. Siegel 9-0 149 2

3. Whitehaven (1) 9-0 146 3

4. Kingsport Dobyns Bennett (2) 9-0 142 4

5. Science Hill 9-0 115 6

6. Mt. Juliet 8-1 90 7

7. Oak Ridge 8-1 78 10

8. Brentwood 8-1 47 5

9. Bearden 7-2 29 8

(tie) Sevier County 8-1 29 NR

Others receiving 12 or more points: 11, Dickson County 24.

Division 5A

Record Pts Prv

1. Beech (17) 9-0 186 1

2. Jackson Northside (1) 9-0 162 2

3. Lenoir City (1) 8-1 150 3

4. Powell 9-1 131 4

5. Knoxville West 7-2 108 5

6. Henry County 7-2 91 6

7. Daniel Boone 7-2 76 7

8. Columbia 7-2 49 9

9. Clarksville NE 6-3 25 10

(tie) South Doyle 7-2 25 8

Others receiving 12 or more points: 11, Ridgeway 20. 12, Craigmont 12.

Division 4A

Record Pts Prv

1. Giles County (13) 9-0 182 1

2. Covington (5) 9-0 173 2

3. East Hamilton (1) 8-1 141 4

4. DeKalb County 9-0 124 5

5. Lexington 8-1 98 6

6. Knoxville Fulton 7-2 94 3

7. Greeneville 6-3 79 7

8. Dyersburg 8-1 65 8

9. Livingston Academy 8-1 57 9

10. Mitchell 7-2 19 10

Others receiving 12 or more points: None.

Division 3A

Record Pts Prv

1. Alcoa (15) 8-1 183 T1

2. CAK (4) 9-0 167 T1

3. CPA 9-0 145 3

4. Cheatham County 9-0 132 4

5. South Gibson 9-0 107 5

6. Elizabethton 7-2 93 7

7. Sullivan North 8-1 73 8

8. Milan 7-2 65 6

9. Fairview 6-3 43 10

10. Polk County 6-3 21 9

Others receiving 12 or more points: None.

Division 2A

Record Pts Prv

1. Dresden (11) 9-0 177 2

2. Grace Christian (4) 8-1 163 3

3. Boyd Buchanan (1) 8-1 146 1

4. Friendship Christian (2) 8-1 143 4

5. Adamsville 9-1 102 6

6. Oneida 8-1 98 5

7. Hampton (1) 8-1 79 7

8. Silverdale Baptist Academy 8-1 35 NR

9. Peabody 6-3 26 NR

10. Westwood 7-2 21 9

Others receiving 12 or more points: 11, Forrest 14.

Division 1A

Record Pts Prv

1. Gordonsville (12) 8-1 175 1

2. Moore County (5) 9-0 173 2

3. South Pittsburg (1) 7-2 144 3

4. Greenback (1) 8-1 143 4

5. Huntingdon 7-2 111 5

6. West Carroll 7-2 85 6

7. Coalfield 8-1 83 7

8. Clarksville Academy 7-2 48 8

9. Copper Basin 7-2 39 9

10. Union City 6-3 23 10

Others receiving 12 or more points: 11, Cloudland 13.

Division II

Record Pts Prv

1. Ensworth (17) 9-0 170 1

2. MUS 7-2 139 3

3. Brentwood Academy 7-2 134 2

4. CBHS 8-1 120 4

5. Knoxville Webb 7-1 94 5

6. Baylor 6-3 82 7

7. University-Jackson 9-0 77 6

8. MBA 6-3 58 8

9. St. George’s 8-1 34 9

10. Briarcrest 7-2 26 10

Others receiving 12 or more points: None.

All Associated Press members in Tennessee are eligible to participate in the high school football poll. Those who voted for this week’s poll are: Chattanooga Times Free Press; The Leaf-Chronicle (Clarksville); Cleveland Daily Banner; The Daily Herald (Columbia); Cookeville Herald-Citizen; State Gazette (Dyersburg); Elizabethton Star; The Jackson Sun; Johnson City Press; Kingsport Times-News; The Knoxville News Sentinel; Marshall County Tribune; The Daily Times (Maryville); The Commercial Appeal (Memphis); The Daily News Journal, Murfreesboro; The Tennessean (Nashville); The Oak Ridger (Oak Ridge); The Paris Post-Intelligencer; Union City Daily Messenger; WCMT, Martin.

GOLF

World golf rankings

1. Rory McIlroy NIr 12.37

2. Tiger Woods USA 9.25

3. Luke Donald Eng 8.76

4. Lee Westwood Eng 6.87

5. Justin Rose Eng 6.19

6. Adam Scott Aus 6.07

7. Bubba Watson USA 5.93

8. Webb Simpson USA 5.89

9. Jason Dufner USA 5.83

10. Brandt Snedeker USA 5.76

11. Steve Stricker USA 5.46

12. Louis Oosthuizen SAf 5.43

13. Matt Kuchar USA 5.24

14. Keegan Bradley USA 5.19

15. Dustin Johnson USA 5.19

16. Zach Johnson USA 4.92

17. Phil Mickelson USA 4.92

18. Sergio Garcia Esp 4.58

19. Graeme McDowell NIr 4.58

20. Hunter Mahan USA 4.48

21. Ernie Els SAf 4.44

22. Nick Watney USA 4.43

23. Bo Van Pelt USA 4.32

24. Jim Furyk USA 4.15

25. Peter Hanson Swe 3.89

26. Paul Lawrie Sco 3.82

27. Ian Poulter Eng 3.73

28. Rickie Fowler USA 3.73

29. Jason Day Aus 3.64

30. Francesco Molinari Ita 3.60

31. Charl Schwartzel SAf 3.53

32. Carl Pettersson Swe 3.47

33. Nicolas Colsaerts Bel 3.39

34. Gonzalo Fernandez-Castano Esp 3.32

35. Martin Kaymer Ger 3.32

36. David Toms USA 3.32

37. Bill Haas USA 3.31

38. Branden Grace SAf 3.21

39. John Senden Aus 3.17

40. Ryan Moore USA 3.08

41. David Lynn Eng 2.95

42. K.J. Choi Kor 2.91

43. Robert Garrigus USA 2.65

44. Thomas Bjorn Den 2.53

45. Geoff Ogilvy Aus 2.51

46. Fredrik Jacobson Swe 2.50

47. Scott Piercy USA 2.48

48. Rafael Cabrera Bello Esp 2.42

49. Martin Laird Sco 2.42

50. Bae Sang-moon Kor 2.39

51. Jamie Donaldson Wal 2.36

52. Richie Ramsay Sco 2.36

53. Bud Cauley USA 2.29

54. Alexander Noren Swe 2.29

55. Hiroyuki Fujita Jpn 2.28

56. Kevin Na USA 2.28

57. Padraig Harrington Irl 2.27

58. Greg Chalmers Aus 2.25

59. Simon Dyson Eng 2.21

60. Aaron Baddeley Aus 2.21

61. Thorbjorn Olesen Den 2.21

62. Marcel Siem Ger 2.18

63. Kyle Stanley USA 2.18

64. Anders Hansen Den 2.14

65. John Huh USA 2.14

66. Vijay Singh Fji 2.11

67. Bernd Wiesberger Aut 2.11

68. Jonathan Byrd USA 2.07

69. K.T. Kim Kor 2.05

70. Alvaro Quiros Esp 2.05

71. Shane Lowry Irl 2.02

72. Ben Crane USA 2.02

73. Marcus Fraser Aus 2.00

74. Mark Wilson USA 1.96

75. Jonas Blixt Swe 1.95

LOCAL NOTES

BASEBALL

The 10-under D3 Stingers will host a tryout for the spring season at industrial park in Cleveland on Oct. 28 at 2 p.m. For more information, call 650-0877 or visit www.d3baseball.org.

BASKETBALL

BASKETBALL REFEREES NEEDED

Anyone interested in refereeing basketball this season should attend the first meeting of the local basketball referee’s association should contact Greg Geren at 472-6268 for more information.

CSCC CLINIC

Cleveland State Community College Men's Basketball Coach Lee Cigliano and Silverdale Academy Coach Randy Evans will conduct a youth Basketball Skills Clinics for boys and girls in the first through eighth grades Oct. 27 in the L. Quentin Lane Gymnasium on the campus of Cleveland State. The Clinic will be from 10 a.m until 1 p.m. The cost will be $35. There is a $10 discount for two or more siblings attending. The Clinic will focus on fundamental and team concepts as well as instruction on proper shooting form, ball handling and defense. To guarantee a spot or for more information, contact Lee Cigliano at lcigliano@clevelandstatecc.edu or (423)614-8706.

CCC YOUTH BASKETBALL SIGN UPS

The Clevleand Communtiy Center is having registration for their basketball leagues for boys and girls ages 7-12. Anyone interested in playing of putting a team in the league should contact the Center at 559-3322. The fee is $20 per child. Registration will run through Nov. 20.

YMCA Youth Basketball League

The Cleveland Family YMCA is currently taking registrations through Nov. 10 for its Youth Basketball League. The season will begin on Dec. 8. Evaluation will be held Nov. 3 and Nov. 10. Times for grade division are as follows: Kindergarten 9 -10 a.m. First grade 10-11 a.m. Second and third grade 11 a.m. until noon. Fourth and fifth grade noon until -1 p.m. and sixth and eighth grade 1-2 p.m.. Players are required to attend one of the two evaluation dates in order to play. For more information, call the YMCA Sports Department at 476-5573, ext. 120.

BASKETBALL VOLUNTEER OPPORTUNITY

The Cleveland Family YMCA is seeking individuals interested in volunteering for the Youth Basketball Program. Volunteer opportunities include, but are not limited to, coaching, scorekeeping, refereeing, court monitoring, concessions. Volunteers are required to complete a volunteer application and a background check. For more information, contact the YMCA Sports Department at 476-5573, ext. 120.

VOLLEYBALL

OCOEE HEAT TRYOUTS

The Ocoee Heat volleyball team will hold tryouts Nov. 1 from 6:30-8:30 p.m. for ages 10 through 13 at CHS; Nov. 3 from 2-4 p.m. for ages 14/15 at CHS; Nov. 4 for ages 16 through 18 from 3-5 p.m. at Bradley Central; and Nov. 5 from 6:30-8:30 p.m. also for ages 16 through 18 at CHS. There will be a $25 tryout fee and registration will take place before each tryout. Early registration for the parents meeting and tryouts is available at www.ocoeeheatvb.com.

WRESTLING

STAMPEDE CLUB SIGNUPS

Signups for the Stampede Wrestling Club for boys K-8 will be held on Oct. 26 from 6-7 p.m. at the Walker Valley football game vs. Ooltewah; Oct. 30 from 6-7:30 p.m.; Nov. 1 from 6-7:30 p.m. at the Walker Valley gym; and Nov. 4 from 2-4 p.m. in the Ocoee Middle School wrestling toom. The sessions are targeted toward elementary and middle school wrestlers looking to gain basic, intermediate, and advanced knowledge of wrestling, while participating in the youth AAU season. For more information, contact StampedeWrestlingClub@gmail.com, or Coach Andy Morris 716-7407.

NASCAR

Sprint Cup Schedule

x-non-points race

Feb. 18 — x-Budweiser Shootout (Kyle Busch)

Feb. 23 — x-Gatorade Duel 1 (Tony Stewart)

Feb. 23 — x-Gatorade Duel 2 (Matt Kenseth)

Feb. 27 — Daytona 500 (Matt Kenseth)

March 4 — Subway Fresh Fit 500 (Denny

Hamlin)

March 11 — Kobalt Tools 400 (Tony Stewart)

March 18 — Food City 500 (Brad Keselowski)

March 25 — Auto Club 400 (Tony Stewart)

April 1 — Goody's Fast Relief 500 (Ryan

Newman)

April 14 — Samsung Mobile 500 (Greg Biffle)

April 22 — STP 400 (Denny Hamlin)

April 28 — Capital City 400 (Kyle Busch)

May 6 — Aaron's 499, (Brad Keselowski)

May 12 — Bojangles' Southern 500, (Jimmie Johnson)

S.C.

May 19 — x-Sprint Showdown, Dale Earnhardt, Jr.

May 19 — x-NASCAR Sprint All-Star Race,

Jimmie Johnson

May 27 — Coca-Cola 600, (Kasey Kahne)

June 3 — FedEx 400, (Jimie Johnson)

June 10 — Pocono 400, (Joey Logano)

June 17 — Michigan 400, (Dale Earnhardt Jr.)

June 24 — Toyota/Save Mart 350, (Clint Bowyer)

June 30 — Quaker State 400, (Brad Keselowski)

July 7 — Coke Zero 400 (Tony Stewart)

July 15 — Lenox Industrial Tools 301 (Kasey Kahne)

July 29 — Brickyard 400 (Jimmie Johnson)

Aug. 5 — Pennsylvania 400, (Jeff Gordon)

Aug. 12 — NASCAR at The Glen, (Marcos Ambrose)

Aug. 19 — Pure Michigan 400, (Greg Biffle)

Aug. 25 — Irwin Tools Night Race, (Denny Hamlin)

Sep. 2 — AdvoCare 500, (Denny Hamlin)

Sep. 8 — Wonderful Pistachios 400, (Clint Bowyer)

Sep. 16 — GEICO 400, (Brad Keselowski)

Sep. 23 — Sylvania 300, (Denny Hamlin)

Sep. 30 — AAA 400, (Brad Kesekowski)

Oct. 7 — Good Sam Club 500, (Matt Kenseth)

Oct. 13 — Bank of America 500, (Clint Bowyer)

Oct. 21 — Hollywood Casino 400, (Matt Kenseth)

Oct. 28 — TUMS Fast Relief 500, Ridgeway,

Va.

Nov. 4 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 11 — Kobalt Tools 500, Avondale, Ariz.

Nov. 18 — Ford 400, Homestead, Fla.

Points Leaders

1. Brad Keselowski, 2,250.

2. Jimmie Johnson, 2,243.

3. Denny Hamlin, 2,230.

4. Clint Bowyer, 2,225.

5. Kasey Kahne, 2,220.

6. Martin Truex Jr., 2,207.

7. Tony Stewart, 2,203.

8. Jeff Gordon, 2,199.

9. Matt Kenseth, 2,195.

10. Kevin Harvick, 2,191.

11. Greg Biffle, 2,188.

12. Dale Earnhardt Jr., 2,128.

13. Kyle Busch, 964.

14. Carl Edwards, 911.

15. Ryan Newman, 903.

16. Paul Menard, 889.

17. Marcos Ambrose, 860.

18. Joey Logano, 857.

19. Jeff Burton, 780.

20. Jamie McMurray, 770.

21. Aric Almirola, 734.

22. Juan Pablo Montoya, 728.

23. Regan Smith, 713.

24. Bobby Labonte, 678.

25. Mark Martin, 623.

26. Kurt Busch, 599.

27. David Ragan, 564.

28. David Gilliland, 563.

29. Travis Kvapil, 559.

30. Casey Mears, 533.

31. Landon Cassill, 519.

32. A J Allmendinger, 429.

33. Dave Blaney, 373.

34. David Reutimann, 351.

35. David Stremme, 216.

36. Brian Vickers, 213.

37. Michael McDowell, 167.

38. J.J. Yeley, 155.

39. Josh Wise, 123.

40. Ken Schrader, 111.

41. Stephen Leicht, 107.

42. Scott Speed, 103.

43. Michael Waltrip, 94.

44. Terry Labonte, 94.

45. Tony Raines, 71.

46. Scott Riggs, 52.

47. Brendan Gaughan, 50.

48. Boris Said, 34.

49. Bill Elliott, 14.

50. Hermie Sadler, 13.

NATIONWIDE

1. Elliott Sadler, 1,136.

2. Ricky Stenhouse Jr., 1,130.

3. Austin Dillon, 1,110.

4. Sam Hornish Jr., 1,038.

5. Michael Annett, 986.

6. Justin Allgaier, 974.

7. Cole Whitt, 913.

8. Mike Bliss, 820.

9. Brian Scott, 758.

10. Danica Patrick, 742.

11. Joe Nemechek, 738.

12. Mike Wallace, 686.

13. Jason Bowles, 662.

14. Jeremy Clements, 640.

15. Tayler Malsam, 609.

16. Erik Darnell, 523.

17. Eric McClure, 495.

18. Timmy Hill, 430.

19. Brad Sweet, 411.

20. Johanna Long, 410.

21. Danny Efland, 298.

22. Ryan Truex, 292.

23. T.J. Bell, 257.

24. Josh Richards, 256.

25. Jamie Dick, 256.

26. Kenny Wallace, 252.

27. Morgan Shepherd, 230.

28. Jeff Green, 224.

29. Robert Richardson Jr., 220.

30. Blake Koch, 214.

31. Joey Gase, 211.

32. Trevor Bayne, 208.

33. Travis Pastrana, 204.

34. Benny Gordon, 198.

35. Kevin Lepage, 161.

36. Darrell Wallace Jr., 139.

37. Casey Roderick, 136.

38. Kyle Fowler, 127.

39. Reed Sorenson, 124.

40. Ron Fellows, 120.

41. Tim Schendel, 113.

42. Daryl Harr, 107.

43. Chase Miller, 102.

44. Mike Harmon, 98.

45. Tim Andrews, 91.

46. Jeffrey Earnhardt, 91.

47. Jacques Villeneuve, 82.

48. Dexter Stacey, 75.

49. Alex Bowman, 71.

50. Brad Teague, 65.