Scoreboard 10-8
Oct 08, 2013 | 315 views | 0 0 comments | 8 8 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Tuesday, Oct. 8

MAJOR LEAGUE BASEBALL PLAYOFFS

5 p.m.

TBS — ALDS, Game 4, Oakland at Detroit

8:30 p.m.

TBS — ALDS, Game 4, Boston at Tampa Bay (if necessary)

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Tampa Bay at Buffalo

WNBA BASKETBALL

8 p.m.

ESPN2 — Playoffs, finals, game 2, Atlanta at Minnesota

Copyright 2013 World Features Syndicate, Inc.

ON TAP

Tuesday, Oct. 8

CROSS COUNTRY

Walker Valley, Polk County at Woodland Park Baptist race

GIRLS SOCCER

Cleveland at McMinn Central, 5:30

Walker Valley at Signal Mountain, 5:30

GOLF

Lee (M) at Skyhawk Classic (Paris Landing, Tenn.)

TSSAA Class AAA State Championships

WillowBrook Golf Club, Manchester

Heidi Barringer (CHS) and Kyle Limburg (WV) participating

VOLLEYBALL

Lee at Emory (Ga.), 7

District 5-AAA Tournament

at Ooltewah H.S.

No. 1 Ooltewah vs. No. 4 Cleveland, 6

No. 3 East Hamilton vs. No. 2 Soddy-Daisy, 7:30

Wednesday, Oct. 9

GOLF

TSSAA Class AAA State Championships

WillowBrook Golf Club, Manchester

Heidi Barringer (CHS) and Kyle Limburg (WV) participating

SOCCER

Alabama-Huntsville at Lee (M), 7

VOLLEYBALL

District 5-AAA Tournament

at Ooltewah H.S.

Championship match, 6

Thursday, Oct. 10

GIRLS SOCCER

Bradley Central (JV) at CCS, 5

Grace Baptist at Cleveland, 7

Friday, Oct. 11

FOOTBALL

District 5-AAA

Bradley Central at Cleveland, 7:30

Walker Valley at Ooltewah, 7:30

McMinn County at East Hamilton, 7:30

Rhea County at Soddy-Daisy, 7:30

District 5-AA

Notre Dame at Polk County, 7:30

Kingston at Loudon, 7:30

McMinn Central at Carter, 7:30

White County at Sequoyah, 7:30

Cumberland County at Sweetwater, 7:30

SOCCER

Lee (M) at West Florida, 6

Lee (W) at West Flordia, 8:30

VOLLEYBALL

Alabama-Huntsville at Lee, 7

Saturday, Oct. 12

at home of higher seeds, TBA

VOLLEYBALL

North Alabama at Lee, 2

Sunday, Oct. 13

SOCCER

Lee (W) at West Alabama, 2

District 5-AAA Tournament

Bradley Central at Cleveland, 10 a.m.

Walker Valley at Soddy-Daisy, 12

Ooltewah at East Hamilton, 12

BASEBALL

Postseason Baseball Glance

DIVISION SERIES

(Best-of-5; x-if necessary)

American League

Boston 2, Tampa Bay 1

Friday, Oct. 4: Boston 12, Tampa Bay 2

Saturday, Oct. 5: Boston 7, Tampa Bay 4

Monday, Oct. 7: Tampa Bay 5, Boston 4

Tuesday, Oct. 8: Boston (Peavy 12-5) at Tampa Bay (Hellickson 12-10), 8:37 p.m. (TBS)

x-Thursday, Oct. 10: Tampa Bay at Boston, 8:07 p.m. (TBS)

Oakland 2, Detroit 1

Friday, Oct. 4: Detroit 3, Oakland 2

Saturday, Oct. 5: Oakland 1, Detroit 0

Monday, Oct. 7: Oakland 6, Detroit 3

Tuesday, Oct. 8: Oakland (Straily 10-8) at Detroit (Fister 14-9), 5:07 p.m. (TBS)

x-Thursday, Oct. 10: Detroit (Scherzer 21-3) at Oakland, 9:07 p.m. (TBS)

National League

Pittsburgh 2, St. Louis 2

Thursday, Oct. 3: St. Louis 9, Pittsburgh 1

Friday, Oct. 4: Pittsburgh 7, St. Louis 1

Sunday, Oct. 6: Pittsburgh 5, St. Louis 3

Monday, Oct. 7: St. Louis 2, Pittsburgh 1

Wednesday Oct. 9: Pittsburgh (Cole 10-7) at St. Louis (Wainwright 19-9), 5:07 p.m. (TBS)

Los Angeles 3, Atlanta 1

Thursday, Oct. 3: Los Angeles 6, Atlanta 1

Friday, Oct. 4: Atlanta 4, Los Angeles 3

Sunday, Oct. 6: Los Angeles 13, Atlanta 6

Monday, Oct. 7: Los Angeles 4, Atlanta 3

BASKETBALL

WNBA Playoff Glance

(x-if necessary)

FINALS

(Best-of-5)

Minnesota 1, Atlanta 0

Sunday, Oct. 6: Minnesota 84, Atlanta 59

Tuesday, Oct. 8: Atlanta at Minnesota, 8 p.m.

Thursday, Oct. 10: Minnesota at Atlanta, 8:30 p.m.

x-Sunday, Oct. 13: Minnesota at Atlanta, 8 p.m.

x-Wenesday, Oct. 16: Atlanta at Minnesota, 8 p.m.

FOOTBALL

National Football League

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 4 1 0 .800 95 70

N.Y. Jets 3 2 0 .600 98 116

Miami 3 2 0 .600 114 117

Buffalo 2 3 0 .400 112 130

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 4 1 0 .800 139 79

Tennessee 3 2 0 .600 115 95

Houston 2 3 0 .400 93 139

Jacksonville 0 5 0 .000 51 163

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 3 2 0 .600 117 110

Cleveland 3 2 0 .600 101 94

Cincinnati 3 2 0 .600 94 87

Pittsburgh 0 4 0 .000 69 110

West

W L T Pct PF PA

Denver 5 0 0 1.000 230 139

Kansas City 5 0 0 1.000 128 58

Oakland 2 3 0 .400 98 108

San Diego 2 3 0 .400 125 129

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 2 3 0 .400 135 159

Dallas 2 3 0 .400 152 136

Washington 1 3 0 .250 91 112

N.Y. Giants 0 5 0 .000 82 182

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 5 0 0 1.000 134 73

Carolina 1 3 0 .250 74 58

Atlanta 1 4 0 .200 122 134

Tampa Bay 0 4 0 .000 44 70

North

W L T Pct PF PA

Detroit 3 2 0 .600 131 123

Chicago 3 2 0 .600 145 140

Green Bay 2 2 0 .500 118 97

Minnesota 1 3 0 .250 115 123

West

W L T Pct PF PA

Seattle 4 1 0 .800 137 81

San Francisco 3 2 0 .600 113 98

Arizona 3 2 0 .600 91 95

St. Louis 2 3 0 .400 103 141

Monday’s Game

N.Y. Jets 30, Atlanta 28

Thursday, Oct. 10

N.Y. Giants at Chicago, 8:25 p.m.

Sunday, Oct. 13

Carolina at Minnesota, 1 p.m.

Oakland at Kansas City, 1 p.m.

St. Louis at Houston, 1 p.m.

Green Bay at Baltimore, 1 p.m.

Philadelphia at Tampa Bay, 1 p.m.

Pittsburgh at N.Y. Jets, 1 p.m.

Cincinnati at Buffalo, 1 p.m.

Detroit at Cleveland, 1 p.m.

Tennessee at Seattle, 4:05 p.m.

Jacksonville at Denver, 4:05 p.m.

Arizona at San Francisco, 4:25 p.m.

New Orleans at New England, 4:25 p.m.

Washington at Dallas, 8:30 p.m.

Open: Atlanta, Miami

PREP FOOTBALL

Tennessee Football Prep Polls

The Associated Press’ Top 10 teams in each of Tennessee’s six Division I non-financial aid classifications and in the combined Division II financial aid classification as selected by Tennessee AP-member sportswriters and broadcasters. With first-place votes in parentheses, records through October 7, total points based on 10 points for a first-place vote through one point for a 10th-place vote:

Class 6A

Record Pts Prv

1. Maryville (18) 6-0 198 1

2. Oakland (2) 6-0 182 2

3. Blackman 7-0 150 4

4. Whitehaven 6-1 129 3

5. Siegel 5-2 112 5

6. Nashville Overton 7-0 101 6

7. Houston 6-0 72 8

8. Franklin 6-0 55 10

9. Sevier County 5-1 51 9

10. Smyrna 5-2 22 7

Others receiving 12 or more points: None.

Class 5A

Record Pts Prv

1. Henry County (19) 7-0 199 1

2. Knoxville West (1) 5-1 177 2

3. Ooltewah 6-1 140 4

4. East Hamilton 5-1 134 3

5. Beech 5-2 121 5

6. Anderson County 6-1 99 8

7. Campbell County 6-1 80 9

8. Ridgeway 3-3 46 10

9. Cleveland 4-3 38 7

10. Oak Ridge 4-2 26 6

Others receiving 12 or more points: 11, Rhea County 12.

Class 4A

Record Pts Prv

1. Knoxville Fulton (18) 7-0 197 1

2. Greeneville (2) 7-0 182 2

3. Sullivan South 6-0 147 3

4. Knoxville Catholic 6-0 135 4

5. Giles County 6-1 111 5

6. Elizabethton 5-1 85 6

7. Dyersburg 5-1 72 7

8. Pearl-Cohn 6-1 55 8

9. Knoxville Carter 6-0 54 9

10. Signal Mountain 5-2 38 10

Others receiving 12 or more points: None.

Class 3A

Record Pts Prv

1. CPA (18) 7-0 198 1

2. Alcoa (2) 5-1 179 2

3. Upperman 6-0 156 4

4. Fairview 6-1 90 3

5. Gatlinburg-Pittman 6-1 88 8

6. Sullivan North 5-2 82 6

7. Polk County 5-1 80 7

8. Lewis County 6-0 61 NR

9. Lipscomb Academy 6-1 59 9

10. Notre Dame 4-2 50 5

Others receiving 12 or more points: 11, East Nashville 30. 12, Cascade 14.

Class 2A

Record Pts Prv

1. Grace Christian (18) 7-0 189 1

2. Trousdale County (1) 7-0 167 2

3. Trinity Christian Academy 7-0 147 3

4. Adamsville 6-1 120 4

5. Marion County 6-1 108 5

6. Silverdale Baptist Academy 6-0 93 6(tie)

7. Peabody 5-1 90 6 (tie)

8. Oneida 5-1 55 8

9. Eagleville 6-1 37 9

10. Huntingdon 5-2 24 10

Others receiving 12 or more points: 11, Rockwood 13.

Class 1A

Record Pts Prv

1. Humboldt (15) 6-0 184 1

2. South Pittsburg (2) 5-1 166 2

3. Cloudland (2) 6-0 132 4

4. Nashville Christian School 6-1 121 5

5. Columbia Academy 6-0 109 6

6. Union City 5-1 89 7

7. Greenback 4-2 76 3

8. Coalfield 4-2 69 8

9. Dresden 5-2 56 9

10. Midway 5-1 20 NR

Others receiving 12 or more points: None.

Division II

Record Pts Prv

1. Ensworth (17) 6-0 170 1

2. Baylor 5-1 142 3

3. MBA 6-1 140 2

4. ECS 7-0 110 4

5. MUS 5-2 108 5

6. Brentwood Academy 4-3 83 6

7. Father Ryan 4-2 66 8

8. Knoxville Webb 3-2 48 9

9. McCallie 3-4 43 7

10. DCA 6-1 15 10

Others receiving 12 or more points: None.

All Associated Press members in Tennessee are eligible to participate in the high school football poll. Those who voted for this week’s poll are: Chattanooga Times Free Press; Cleveland Daily Banner; The Daily Herald (Columbia); Cookeville Herald-Citizen; State Gazette (Dyersburg); Elizabethton Star; The Jackson Sun; Johnson City Press; The Knoxville News Sentinel; Marshall County Tribune; The Commercial Appeal (Memphis); The Daily News Journal, Murfreesboro; The Tennessean (Nashville); The Paris Post-Intelligencer; The Mountain Press (Sevierville); Shelbyville Times-Gazette; Union City Daily Messenger; WKFN, Clarksville; WCMT, Martin.

HOCKEY

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Toronto 3 3 0 0 6 12 8

Boston 2 2 0 0 4 7 2

Detroit 3 2 1 0 4 6 7

Ottawa 2 1 0 1 3 5 5

Montreal 2 1 1 0 2 7 5

Florida 2 1 1 0 2 4 9

Tampa Bay 2 1 1 0 2 4 5

Buffalo 3 0 3 0 0 2 7

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 2 2 0 0 4 7 1

Carolina 2 1 0 1 3 4 4

N.Y. Islanders 2 1 0 1 3 6 6

N.Y. Rangers 2 1 1 0 2 4 5

Columbus 2 1 1 0 2 6 6

Washington 3 1 2 0 2 10 12

New Jersey 3 0 1 2 2 7 12

Philadelphia 3 0 3 0 0 3 9

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 2 2 0 0 4 11 2

Colorado 2 2 0 0 4 9 2

Winnipeg 3 2 1 0 4 12 10

Chicago 2 1 0 1 3 8 7

Dallas 2 1 1 0 2 4 5

Minnesota 2 0 0 2 2 5 7

Nashville 2 0 2 0 0 3 7

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

San Jose 2 2 0 0 4 8 2

Vancouver 3 2 1 0 4 12 10

Anaheim 3 2 1 0 4 8 11

Calgary 3 1 0 2 4 12 13

Phoenix 2 1 1 0 2 5 5

Los Angeles 3 1 2 0 2 7 10

Edmonton 3 1 2 0 2 11 15

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Monday’s Games

Edmonton 5, New Jersey 4, SO

N.Y. Rangers 3, Los Angeles 1

Tuesday’s Games

Colorado at Toronto, 7 p.m.

Phoenix at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Florida at Philadelphia, 7 p.m.

Carolina at Pittsburgh, 7 p.m.

Tampa Bay at Buffalo, 7:30 p.m.

Minnesota at Nashville, 8 p.m.

New Jersey at Vancouver, 10 p.m.

N.Y. Rangers at San Jose, 10:30 p.m.

NASCAR

Sprint Cup Schedule-Winners

Feb. 16 — x-The Sprint Unlimited (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 1 (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 2 (Kyle Busch)

Feb. 24 — Daytona 500 (Jimmie Johnson)

March 3 — Subway Fresh Fit 500 (Carl Edwards)

March 10 — Kobalt Tools 400, (Jimmie Johnson)

March 17 — Food City 500, (Kasey Kahne)

March 24 — Auto Club 400, (Kyle Busch)

April 7 — STP Gas Booster 500, (Jimmie Johnson)

April 13 — NRA 500, (Kyle Busch)

April 21 — STP 400, (Matt Kenseth)

April 27 — Toyota Owners 400, (Kevin Harvick)

May 5 — Aaron’s 499, (David Ragan)

May 11 — Bojangles’ (Matt Kenseth)

May 18 — x-Sprint Showdown, (Jamie McMurray)

May 18 — x-NASCAR Sprint All-Star Race, (Jimmie Johnson)

May 26 — Coca-Cola 600, (Kevin Harvick)

June 2 — Dover 400, (Tony Stewart)

June 9 — Pocono 400, (Jimmie Johnson)

June 16 — Quicken Loans 400, (Greg Biffle)

June 23 — Toyota/Save Mart 350, (Martin Truex Jr.)

June 29 — Quaker State 400, (Matt Kenseth)

July 6 — Coke Zero 400, (Jimmie Johnson)

July 14 — New Hampshire 300, (Brian Vickers)

July 28 — Brickyard 400 (Ryan Newman)

Aug. 4 — GoBowling.com 400, (Kasey Kahne)

Aug. 11 — Cheez-It 355 at The Glen, (Kyle Busch)

Aug. 18 — Pure Michigan 400, (Joey Logano)

Aug. 24 — Irwin Tools Night Race, (Matt Kenseth)

Sep. 1 — AdvoCare 500 (Kyle Busch)

Sep. 7 — Federated Auto Parts 400, (Carl Edwards)

Sep. 15 — GEICO 400, (Matt Kenseth)

Sep. 22 — Sylvania 300, (Matt Kenseth)

Sep. 29 — AAA 400, (Jimmie Johnson)

Oct. 6 — Hollywood Casino 400, (Kevin harvick)

Oct. 12 — Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 20 — Camping World RV Sales 500, Talladega, Ala.

Oct. 27 — Goody’s Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 10 — AdvoCare 500, Avondale, Ariz.

Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Points Leaders

1. Matt Kenseth, 2,183.

2. Jimmie Johnson, 2,180.

3. Kevin Harvick, 2,158.

4. Jeff Gordon, 2,151.

5. Kyle Busch, 2,148.

6. Greg Biffle, 2,139.

7. Kurt Busch, 2,136.

8. Dale Earnhardt Jr., 2,129.

9. Clint Bowyer, 2,128.

10. Joey Logano, 2,124.

11. Carl Edwards, 2,123.

12. Ryan Newman, 2,110.

13. Kasey Kahne, 2,100.

14. Jamie McMurray, 847.

15. Brad Keselowski, 827.

16. Martin Truex Jr., 806.

17. Paul Menard, 805.

18. Aric Almirola, 775.

19. Jeff Burton, 757.

20. Marcos Ambrose, 756.

21. Ricky Stenhouse Jr., 741.

22. Juan Pablo Montoya, 740.

23. Casey Mears, 621.

24. Tony Stewart, 594.

25. Denny Hamlin, 573.

26. Mark Martin, 552.

27. David Ragan, 551.

28. Danica Patrick, 530.

29. David Gilliland, 518.

30. Dave Blaney, 460.

31. Travis Kvapil, 420.

32. A J Allmendinger, 402.

33. David Reutimann, 402.

34. J.J. Yeley, 400.

35. David Stremme, 362.

36. Bobby Labonte, 347.

37. Timmy Hill, 169.

38. Michael McDowell, 144.

39. Michael Waltrip, 102.

40. Scott Speed, 99.

41. Ken Schrader, 92.

42. Terry Labonte, 77.

43. Boris Said, 48.

44. Ron Fellows, 31.

45. Alex Kennedy, 21.

46. Justin Marks, 14.

47. Scott Riggs, 11.

48. Victor Gonzalez Jr., 10.

49. Brian Keselowski, 9.

50. Tomy Drissi, 8.

Nationwide

Feb. 23 — DRIVE4COPD 300 (Tony Stewart)

March 2 — Dollar General 200 fueled by AmeriGas (Kyle Busch)

March 9 — Sam’s Town 300 (Sam Hornish Jr.)

March 16 — Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, (Kyle Busch)

March 23 — Royal Purple 300, (Kyle Busch)

April 12 — O’Reilly Auto Parts 300, (Kyle Busch)

April 26 — ToyotaCare 250, (Brad Keselowski)

May 4 — Aaron’s 312, (Regan Smith)

May 10 — Darlington (Kyle Busch)

May 25 — History 300, Concord, N.C.

June 1 — 5-hour ENERGY 200, (Joey Lagano)

June 8 — DuPont Pioneer 250, (Trevor Bayne)

June 15 — Alliance Truck Parts (Regan Smith)

June 22 — Road America 200, (AJ Allmendinger)

June 28 — Feed The Children 300, (Brad Keselowski)

July 5 — Subway Firecracker 250, (Matt Kenseth)

July 13 — New Hampshire 200, (Kyle Busch)

July 21 — STP 300, (Joey Lagano)

July 27 — Indiana 250, (Kyle Busch)

Aug. 3 — U.S. Cellular 250, (Brad Keselowski)

Aug. 10 — Zippo 200, (Brad Keselowski)

Aug. 17 — Nationwide Children’s Hospital 200, (AJ Allmendinger)

Aug. 23 — Food City 250, (Kyle Busch)

Aug. 31 — Atlanta 300, (Kevin Harvick)

Sep. 6 — Virginia 529 College Savings 250, (Brad Keselowski)

Sep. 14 — Dollar General 300 (Kyle Busch)

Sep. 21 — Kentucky 300, (Ryan Blaney)

Sep. 28 — 5-hour Energy 200,( Joey Logano)

Oct. 5 — Kansas Lottery 300, (Kevin Harvick)

Oct. 11 — Dollar General 300, Concord, N.C.

Nov. 2 — O’Reilly Auto Parts Challenge, Fort Worth, Texas

Nov. 9 — Great Clips 200, Avondale, Ariz.

Nov. 16 — Ford EcoBoost 300, Homestead, Fla.

Points Leaders

1. Austin Dillon, 1,024.

2. Sam Hornish Jr., 1,016.

3. Regan Smith, 989.

4. Elliott Sadler, 981.

5. Justin Allgaier, 959.

6. Brian Vickers, 957.

7. Brian Scott, 942.

8. Trevor Bayne, 939.

9. Kyle Larson, 878.

10. Parker Kligerman, 858.

11. Alex Bowman, 798.

12. Nelson Piquet Jr., 753.

13. Mike Bliss, 730.

14. Travis Pastrana, 669.

15. Michael Annett, 575.

16. Jeremy Clements, 560.

17. Mike Wallace, 533.

18. Reed Sorenson, 517.

19. Eric McClure, 454.

20. Joe Nemechek, 449.

21. Cole Whitt, 367.

22. Johanna Long, 357.

23. Brad Sweet, 339.

24. Landon Cassill, 316.

25. Jeffrey Earnhardt, 301.

26. Blake Koch, 296.

27. Kevin Swindell, 266.

28. Dexter Stacey, 240.

29. Jamie Dick, 227.

30. Jeff Green, 225.

31. Joey Gase, 213.

32. Josh Wise, 201.

33. Chris Buescher, 199.

34. Robert Richardson Jr., 189.

35. Hal Martin, 186.

36. Kenny Wallace, 155.

37. Juan Carlos Blum, 140.

38. Jason White, 138.

39. Kevin Lepage, 138.

40. Kyle Fowler, 119.

41. Drew Herring, 118.

42. Mike Harmon, 106.

43. Carl Long, 105.

44. Ken Butler, 94.

45. Max Papis, 81.

46. Ryan Reed, 81.

47. Harrison Rhodes, 78.

48. Daryl Harr, 78.

49. Danny Efland, 78.

50. Tony Raines, 76.