Scoreboard 4-23
Apr 23, 2013 | 156 views | 0 0 comments | 2 2 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Schedule subject to change and/or blackouts.

Tuesday, April 23

MAJOR LEAGUE BASEBALL

3 p.m.

SPSO — Atlanta at Colorado

7 p.m.

MLB — Regional coverage, St. Louis at Washington or N.Y. Yankees at Tampa Bay

WGN — Chicago Cubs at Cincinnati

NBA BASKETBALL

7 p.m. or 8 p.m.

TNT — Playoffs, first round, game 2, teams TBD

9:30 p.m. or 10:30 p.m.

TNT — Playoffs, first round, game 2, teams TBD

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Boston at Philadelphia

10 p.m.

NBCSN — Dallas at San Jose

ON TAP

Tuesday, April 23

BASEBALL

Georgia Gwinnett College at Lee University, 4

McMinn Central at Polk County, 5

Soddy-Daisy at Walker Valley, 7

Cleveland at McMinn County, 7 (JV 4:15)

Rhea County at Bradley Central, 7 (JV 4)

SOFTBALL

Lee University at Brenau University (DH), 4

Cleveland at Ooltewah, 5

McMinn County at Walker Valley, 5

Bradley Central at Polk County, 5:30

SOCCER

Bradley Central at Walker Valley, 6

Cleveland at Soddy-Daisy, 7

TENNIS

Cleveland at Ooltewah, 4

Rhea County at Walker Valley, 4:15

TRACK

Decathlon/Pentathlon at Cleveland, 1 & 4

Wednesday, April 24

BASEBALL

Baylor at Walker Valley, 7

SOFTBALL

Chattanooga Central at Walker Valley, 5

Thursday, April 25

BASEBALL

Lee University at Truett-McConnell College, 3

Cleveland (JV) at East Hamilton (9th), 5

Polk County at McMinn County, 5

SOFTBALL

Bradley Central at Cleveland, 5

Meigs County at Polk County, 5:30

SOCCER

Chattanooga Central at Bradley Central, 6

Rhea County at Cleveland, 7 (JV 5)

TENNIS

Walker Valley at Cleveland (at Lee University), 4:15

Bradley Central at Rhea County, 4:30

Friday, April 26

BASEBALL

Lee University at Truett-McConnell College, 1

Cleveland State at Columbia State, 2

Bradley Central at Notre Dame, 5

Hixson at Walker Valley, 7

Polk County at Cleveland, 7

SOFTBALL

Cleveland State at Southwest, 5

Farragut/Karns Tournament

Cleveland participating

Johnson County Tournament

Bradley Central participating

SOCCER

Ooltewah at Bradley Central, 6

TRACK

SSAC Championship, Rome, Ga.

Lee University participating, TBD

Saturday, April 27

BASEBALL

Boyd-Buchanan at Walker Valley, 11 a.m.

Cleveland State at Columbia State, 1

Polk County at Bradley Central, 4

SOFTBALL

Cleveland State at Southwest, 12

Lee University at Truett McConnell College (DH), 1

Johnson County Tournament

Bradley Central participating

TRACK

SSAC Championship, Rome, Ga.

Lee University participating, TBD

BASEBALL

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 13 5 .722 —

New York 9 8 .529 3½

Washington 10 9 .526 3½

Philadelphia 9 11 .450 5

Miami 4 15 .211 9½

Central Division

W L Pct GB

Cincinnati 12 8 .600 —

St. Louis 11 8 .579 ½

Milwaukee 10 8 .556 1

Pittsburgh 10 9 .526 1½

Chicago 5 13 .278 6

West Division

W L Pct GB

Colorado 13 5 .722 —

San Francisco 13 7 .650 1

Arizona 10 9 .526 3½

Los Angeles 8 10 .444 5

San Diego 5 14 .263 8½

—-

Monday’s Games

Philadelphia 3, Pittsburgh 2

St. Louis 3, Washington 2

Cincinnati 5, Chicago Cubs 4, 13 innings

Miami at Minnesota, ppd., rain

Atlanta at Colorado, ppd., snow

Milwaukee 7, San Diego 1

San Francisco 5, Arizona 4

Tuesday’s Games

Miami (Nolasco 0-2) at Minnesota (Correia 1-1), 2:10 p.m., 1st game

Atlanta (Minor 2-1) at Colorado (Francis 1-1), 3:10 p.m., 1st game

Pittsburgh (Locke 1-1) at Philadelphia (Hamels 0-2), 7:05 p.m.

St. Louis (Wainwright 3-1) at Washington (Detwiler 1-0), 7:05 p.m.

Chicago Cubs (Villanueva 1-0) at Cincinnati (Cingrani 1-0), 7:10 p.m.

L.A. Dodgers (Kershaw 2-2) at N.Y. Mets (Niese 2-1), 7:10 p.m.

Miami (Fernandez 0-1) at Minnesota (Pelfrey 2-1), 8:10 p.m., 2nd game

Atlanta (Teheran 0-0) at Colorado (Garland 2-0), 8:40 p.m., 2nd game

Milwaukee (Gallardo 1-1) at San Diego (Richard 0-1), 10:10 p.m.

Arizona (Corbin 2-0) at San Francisco (M.Cain 0-2), 10:15 p.m.

American League

East Division

W L Pct GB

Boston 13 6 .684 —

Baltimore 11 8 .579 2

New York 10 8 .556 2½

Tampa Bay 9 10 .474 4

Toronto 8 12 .400 5½

Central Division

W L Pct GB

Kansas City 10 7 .588 —

Minnesota 8 7 .533 1

Detroit 9 9 .500 1½

Cleveland 8 10 .444 2½

Chicago 7 12 .368 4

West Division

W L Pct GB

Texas 13 6 .684 —

Oakland 12 8 .600 1½

Los Angeles 7 11 .389 5½

Seattle 8 13 .381 6

Houston 5 14 .263 8

Monday’s Games

Boston 9, Oakland 6

Baltimore 2, Toronto 1

Tampa Bay 5, N.Y. Yankees 1

Cleveland 3, Chicago White Sox 2

Seattle 7, Houston 1

Miami at Minnesota, ppd., rain

Texas 7, L.A. Angels 6

Tuesday’s Games

Miami (Nolasco 0-2) at Minnesota (Correia 1-1), 2:10 p.m., 1st game

Oakland (Colon 2-0) at Boston (Aceves 1-0), 6:35 p.m.

Kansas City (W.Davis 2-0) at Detroit (Scherzer 1-0), 7:05 p.m.

Toronto (Dickey 2-2) at Baltimore (Mig.Gonzalez 1-1), 7:05 p.m.

N.Y. Yankees (P.Hughes 0-2) at Tampa Bay (Price 0-1), 7:10 p.m.

Cleveland (McAllister 1-2) at Chicago White Sox (Quintana 1-0), 8:10 p.m.

Miami (Fernandez 0-1) at Minnesota (Pelfrey 2-1), 8:10 p.m., 2nd game

Seattle (Iwakuma 2-0) at Houston (B.Norris 2-2), 8:10 p.m.

Texas (Ogando 2-1) at L.A. Angels (Vargas 0-2), 10:05 p.m.

BASKETBALL

NBA Playoff Glance

FIRST ROUND

(x-if necessary)

(Best-of-7)

EASTERN CONFERENCE

Miami 1, Milwaukee 0

Sunday, April 21: Miami 110, Milwaukee 87

Tuesday, April 23: Milwaukee at Miami, 7:30 p.m.

Thursday, April 25: Miami at Milwaukee, 7 p.m.

Sunday, April 28: Miami at Milwaukee, 3:30 p.m.

x-Tuesday, April 30: Milwaukee at Miami, TBA

x-Thursday, May 2: Miami at Milwaukee, TBA

x-Saturday, May 4: Milwaukee at Miami, TBA

New York 1, Boston 0

Saturday, April 20: New York 85, Boston 78

Tuesday, April 23: Boston at New York, 8 p.m.

Friday, April 26: New York at Boston, 8 p.m.

Sunday, April 28: New York at Boston, 1 p.m.

x-Wednesday, May 1: Boston at New York, TBA

x-Friday, May 3: New York at Boston, TBA

x-Sunday, May 5: Boston at New York, TBA

Indiana 1, Atlanta 0

Sunday, April 21: Indiana 107, Atlanta 90

Wednesday, April 24: Atlanta at Indiana, 7:30 p.m.

Saturday, April 27: Indiana at Atlanta, 7 p.m.

Monday, April 29: Indiana at Atlanta, 7:30 p.m.

x-Wednesday, May 1: Atlanta at Indiana, TBA

x-Friday, May 3: Indiana at Atlanta, TBA

x-Sunday, May 5: Atlanta at Indiana, TBA

Brooklyn 1, Chicago 1

Saturday, April 20: Brooklyn 106, Chicago 89

Monday, April 22: Chicago 90, Brooklyn 82

Thursday, April 25: Brooklyn at Chicago, 8:30 p.m.

Saturday, April 27: Brooklyn at Chicago, 2 p.m.

Monday, April 29: Chicago at Brooklyn, 7 p.m.

x-Thursday, May 2: Brooklyn at Chicago, TBA

x-Saturday, May 4: Chicago at Brooklyn, TBA

WESTERN CONFERENCE

Oklahoma City 1, Houston 0

Sunday, April 21: Oklahoma City 120, Houston 91

Wednesday, April 24: Houston at Oklahoma City, 7 p.m.

Saturday, April 27: Oklahoma City at Houston, 9:30 p.m.

Monday, April 29: Oklahoma City at Houston, 9:30 p.m.

x-Wednesday, May 1: Houston at Oklahoma City, TBA

x-Friday, May 3: Oklahoma City at Houston, TBA

x-Sunday, May 5: Houston at Oklahoma City, TBA

San Antonio 1, L.A. Lakers 0

Sunday, April 21: San Antonio 91, L.A. Lakers 79

Wednesday, April 24: L.A. Lakers at San Antonio, 9:30 p.m.

Friday, April 26: San Antonio at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

Sunday, April 28: San Antonio at L.A. Lakers, 7 p.m.

x-Tuesday, April 30: L.A. Lakers at San Antonio, TBA

x-Thursday, May 2: San Antonio at L.A. Lakers, TBA

x-Saturday, May 4: L.A. Lakers at San Antonio, TBA

Denver 1, Golden State 0

Saturday, April 20: Denver 97, Golden State 95

Tuesday, April 23: Golden State at Denver, 10:30 p.m.

Friday, April 26: Denver at Golden State, 10:30 p.m.

Sunday, April 28: Denver at Golden State, 9:30 p.m.

x-Tuesday, April 30: Golden State at Denver, TBA

x-Thursday, May 2: Denver at Golden State, TBA

x-Saturday, May 4: Golden State at Denver, TBA

L.A. Clippers 2, Memphis 0

Saturday, April 20: L.A. Clippers 112, Memphia 91

Monday, April 22: L.A. Clippers 93, Memphis 91

Thursday, April 25: L.A. Clippers at Memphis, 9:30 p.m.

Saturday, April 27: L.A. Clippers at Memphis, 4:30 p.m.

x-Tuesday, April 30: Memphis at L.A. Clippers, TBA

x-Friday, May 3: L.A. Clippers at Memphis, TBA

x-Sunday, May 5: Memphis at L.A. Clippers, TBA

HOCKEY

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

z-Pittsburgh 45 35 10 0 70 153 109

N.Y. Islanders 45 24 16 5 53 134 131

N.Y. Rangers 45 24 17 4 52 120 106

New Jersey 45 17 18 10 44 106 121

Philadelphia 45 20 22 3 43 124 137

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

x-Boston 44 27 12 5 59 123 97

x-Montreal 45 27 13 5 59 139 120

x-Toronto 45 25 15 5 55 138 124

Ottawa 45 23 16 6 52 109 99

Buffalo 46 19 21 6 44 119 140

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 45 25 18 2 52 140 123

Winnipeg 46 24 19 3 51 123 135

Carolina 45 18 24 3 39 118 145

Tampa Bay 45 17 24 4 38 140 141

Florida 45 13 26 6 32 104 162

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

z-Chicago 45 34 6 5 73 147 97

St. Louis 45 26 17 2 54 119 112

Columbus 46 22 17 7 51 114 117

Detroit 45 21 16 8 50 113 112

Nashville 45 15 21 9 39 104 128

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

y-Vancouver 46 26 13 7 59 124 111

Minnesota 45 24 18 3 51 116 119

Calgary 45 19 22 4 42 123 149

Edmonton 45 17 21 7 41 111 127

Colorado 45 15 23 7 37 109 142

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

y-Anaheim 46 29 11 6 64 134 112

x-Los Angeles 45 26 14 5 57 128 111

San Jose 45 24 14 7 55 118 109

Dallas 45 22 19 4 48 127 133

Phoenix 45 19 18 8 46 114 122

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

x-clinched playoff spot

y-clinched division

z-clinched conference

Monday’s Games

Winnipeg 2, Buffalo 1

Pittsburgh 3, Ottawa 1

Detroit 4, Phoenix 0

Anaheim 3, Edmonton 0

Vancouver 3, Chicago 1

Tuesday’s Games

Montreal at New Jersey, 7 p.m.

Winnipeg at Washington, 7 p.m.

N.Y. Islanders at Carolina, 7 p.m.

Boston at Philadelphia, 7:30 p.m.

N.Y. Rangers at Florida, 7:30 p.m.

Buffalo at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Colorado at St. Louis, 8 p.m.

Calgary at Nashville, 8 p.m.

Los Angeles at Minnesota, 8 p.m.

Dallas at San Jose, 10 p.m.

GOLF

World Golf Ranking

1. Tiger Woods USA 12.06

2. Rory McIlroy NIr 10.91

3. Adam Scott Aus 8.01

4. Justin Rose Eng 6.81

5. Luke Donald Eng 6.64

6. Brandt Snedeker USA 6.38

7. Louis Oosthuizen SAf 5.79

8. Graeme McDowell NIr 5.57

9. Steve Stricker USA 5.54

10. Matt Kuchar USA 5.33

11. Phil Mickelson USA 5.16

12. Lee Westwood Eng 5.07

13. Keegan Bradley USA 5.02

14. Sergio Garcia Esp 4.86

15. Charl Schwartzel SAf 4.86

16. Bubba Watson USA 4.86

17. Ian Poulter Eng 4.86

18. Webb Simpson USA 4.78

19. Dustin Johnson USA 4.57

20. Jason Dufner USA 4.54

21. Peter Hanson Swe 4.14

22. Hunter Mahan USA 4.10

23. Nick Watney USA 3.99

24. Ernie Els SAf 3.90

25. Jim Furyk USA 3.71

26. Jason Day Aus 3.70

27. Bo Van Pelt USA 3.60

28. Bill Haas USA 3.41

29. Rickie Fowler USA 3.34

30. Zach Johnson USA 3.30

31. Gonzalo Fernandez-Castano Esp 3.23

32. Branden Grace SAf 3.20

33. Martin Kaymer Ger 3.17

34. Thorbjorn Olesen Den 3.15

35. Robert Garrigus USA 2.95

36. Carl Pettersson Swe 2.94

37. Jamie Donaldson Wal 2.92

38. Paul Lawrie Sco 2.89

39. Scott Piercy USA 2.89

40. Henrik Stenson Swe 2.83

41. Francesco Molinari Ita 2.82

42. Nicolas Colsaerts Bel 2.62

43. Michael Thompson USA 2.58

44. George Coetzee SAf 2.52

45. Ryan Moore USA 2.52

46. Fredrik Jacobson Swe 2.52

47. Tim Clark SAf 2.49

48. Russell Henley USA 2.47

49. Richard Sterne SAf 2.46

50. Matteo Manassero Ita 2.43

NASCAR

Sprint Cup Schedule-Winners

Feb. 16 — x-The Sprint Unlimited (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 1 (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 2 (Kyle Busch)

Feb. 24 — Daytona 500 (Jimmie Johnson)

March 3 — Subway Fresh Fit 500 (Carl Edwards)

March 10 — Kobalt Tools 400, (Jimmie Johnson)

March 17 — Food City 500, (Kasey Kahne)

March 24 — Auto Club 400, (Kyle Busch)

April 7 — STP Gas Booster 500, (Jimmie Johnson)

April 13 — NRA 500, (Kyle Busch)

April 21 — STP 400, (Matt Kenseth)

April 27 — Toyota Owners 400, Richmond, Va.

May 5 — Aaron’s 499, Talladega, Ala.

May 11 — Bojangles’ Southern 500, Darlington, S.C.

May 18 — x-Sprint Showdown, Concord, N.C.

May 18 — x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C.

May 26 — Coca-Cola 600, Concord, N.C.

June 2 — Dover 400, Dover, Del.

June 9 — Pocono 400, Long Pond, Pa.

June 16 — Quicken Loans 400, Brooklyn, Mich.

June 23 — Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.

June 29 — Quaker State 400, Sparta, Ky.

July 6 — Coke Zero 400 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 14 — New Hampshire 300, Loudon, N.H.

July 28 — Crown Royal Presents The Your Hero’s Name Here 400 at The Brickyard, Indianapolis

Aug. 4 — Pennsylvania 400, Long Pond, Pa.

Aug. 11 — Cheez-It 355 at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 18 — Pure Michigan 400, Brooklyn, Mich.

Aug. 24 — Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn.

Sep. 1 — AdvoCare 500 at Atlanta, Hampton, Ga.

Sep. 7 — Federated Auto Parts 400, Richmond, Va.

Sep. 15 — GEICO 400, Joliet, Ill.

Sep. 22 — Sylvania 300, Loudon, N.H.

Sep. 29 — AAA 400, Dover, Del.

Oct. 6 — Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 12 — Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 20 — Camping World RV Sales 500, Talladega, Ala.

Oct. 27 — Goody’s Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 10 — AdvoCare 500, Avondale, Ariz.

Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Points Leaders

1. Jimmie Johnson, 311.

2. Kasey Kahne, 274.

3. Brad Keselowski, 273.

4. Greg Biffle, 264.

5. Dale Earnhardt Jr., 263.

6. Carl Edwards, 262.

7. Kyle Busch, 257.

8. Matt Kenseth, 252.

9. Clint Bowyer, 247.

10. Paul Menard, 240.

11. Jamie McMurray, 227.

12. Kevin Harvick, 224.

13. Aric Almirola, 222.

14. Martin Truex Jr., 204.

15. Jeff Gordon, 202.

16. Mark Martin, 201.

17. Ryan Newman, 200.

18. Ricky Stenhouse Jr., 196.

19. Marcos Ambrose, 193.

20. Joey Logano, 187.

21. Tony Stewart, 181.

22. Kurt Busch, 180.

23. Jeff Burton, 178.

24. Casey Mears, 169.

25. Danica Patrick, 154.

26. Denny Hamlin, 145.

27. Juan Pablo Montoya, 142.

28. Bobby Labonte, 127.

29. Dave Blaney, 124.

30. J.J. Yeley, 123.

31. David Ragan, 121.

32. David Reutimann, 116.

33. David Gilliland, 114.

34. David Stremme, 101.

35. Travis Kvapil, 93.

36. A J Allmendinger, 92.

37. Landon Cassill, 75.

38. Michael McDowell, 44.

39. Terry Labonte, 37.

40. Scott Speed, 35.

41. Ken Schrader, 29.

42. Timmy Hill, 24.

43. Michael Waltrip, 23.

44. Scott Riggs, 6.

Nationwide

Feb. 23 — DRIVE4COPD 300 (Tony Stewart)

March 2 — Dollar General 200 fueled by AmeriGas (Kyle Busch)

March 9 — Sam’s Town 300 (Sam Hornish Jr.)

March 16 — Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, (Kyle Busch)

March 23 — Royal Purple 300, (Kyle Busch)

April 12 — O’Reilly Auto Parts 300, (Kyle Busch)

April 26 — ToyotaCare 250, Richmond, Va.

May 4 — Aaron’s 312, Talladega, Ala.

May 10 — Darlington 200, Darlington, S.C.

May 25 — History 300, Concord, N.C.

June 1 — 5-hour ENERGY 200, Dover, Del.

June 8 — DuPont Pioneer 250, Newton, Iowa

June 15 — Alliance Truck Parts 250, Brooklyn, Mich.

June 22 — Road America 200, Elkhart Lake, Wis.

June 28 — Feed The Children 300, Sparta, Ky.

July 5 — Subway Firecracker 250 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 13 — New Hampshire 200, Loudon, N.H.

July 21 — STP 300, Joliet, Ill.

July 27 — Indiana 250, Indianapolis

Aug. 3 — U.S. Cellular 250, Newton, Iowa

Aug. 10 — Zippo 200, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 17 — Nationwide Children’s Hospital 200, Lexington, Ohio

Aug. 23 — Food City 250, Bristol, Tenn.

Aug. 31 — Atlanta 300, Hampton, Ga.

Sep. 6 — Virginia 529 College Savings 250, Richmond, Va.

Sep. 14 — Dollar General 300 powered by Coca-Cola, Joliet, Ill.

Sep. 21 — Kentucky 300, Sparta, Ky.

Sep. 28 — Dover 200, Dover, Del.

Oct. 5 — Kansas Lottery 300, Kansas City, Kan.

Oct. 11 — Dollar General 300, Concord, N.C.

Nov. 2 — O’Reilly Auto Parts Challenge, Fort Worth, Texas

Nov. 9 — Great Clips 200, Avondale, Ariz.

Nov. 16 — Ford EcoBoost 300, Homestead, Fla.

Points Leaders

1. Sam Hornish Jr., 221.

2. Regan Smith, 219.

3. Austin Dillon, 213.

4. Justin Allgaier, 212.

5. Brian Scott, 212.

6. Parker Kligerman, 186.

7. Elliott Sadler, 185.

8. Alex Bowman, 183.

9. Brian Vickers, 182.

10. Trevor Bayne, 181.

11. Kyle Larson, 168.

12. Mike Bliss, 160.

13. Nelson Piquet Jr., 157.

14. Travis Pastrana, 154.

15. Reed Sorenson, 150.

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES-Optioned RHP Jake Arrieta to Norfolk (IL). Recalled RHP Alex Burnett from Norfolk.

BOSTON RED SOX-Optioned RHP Allen Webster to Pawtucket (IL).

CLEVELAND INDIANS-Reinstated RHP Matt Albers from the restricted list. Designated RHP Fernando Nieve for assignment.

HOUSTON ASTROS-Optioned LHP Dallas Keuchel to Oklahoma City (PCL). Recalled LHP Brett Oberholtzer from Oklahoma City.

KANSAS CITY ROYALS-Optioned LHP Will Smith from Omaha (PCL).

LOS ANGELES ANGELS-Placed RHP Tommy Hanson on the bereavement list. Recalled RHP David Carpenter from Salt Lake (PCL).

OAKLAND ATHLETICS-Sent 2B Adam Rosales to Sacramento (PCL) for a rehab assignment.

TORONTO BLUE JAYS-Traded OF Casper Wells to Oakland for cash considerations.

National League

LOS ANGELES DODGERS-Agreed to terms with RHP Anthony Ortega on a minor league contract.

NEW YORK METS-Agreed to terms with RHP D.J. Mitchell on a minor league contract and assigned him to extended spring training.

PHILADELPHIA PHILLIES-Sent OF Delmon Young to Clearwater (FSL) for a rehab assignment. Optioned LHP Joe Savery to Lehigh Valley (IL). Recalled RHP Jonathan Pettibone from Lehigh Valley.

WASHINGTON NATIONALS-Placed 3B Ryan Zimmerman on the 15-Day DL, retroactive to April 18. Recalled 3B Anthony Rendon from Harrisburg (EL).

Carolina League

WINSTON-SALEM DASH-Announced the promotion of RHP J.R. Ballinger to Birmingham (SL). Added RHP Stew Brase from extended spring training.

American Association

AMARILLO SOX-Signed INF Wilberto Ortiz. Released C Zach Welch.

EL PASO DIABLOS-Signed INF Roberto Ramirez and OF Oscar Mesa.

KANSAS CITY T-BONES-Signed LHP Gaspar Santiago.

LAREDO LEMURES-Signed OF Sawyer Carroll.

ST. PAUL SAINTS-Signed INF Adam Frost.

WINNIPEG GOLDEYES-Released INF Price Kendall.

Can-Am League

NEWARK BEARS-Signed INF Bridger Hunt.

NEW JERSEY JACKALS-Released LHP Craig Clark.

Frontier League

EVANSVILLE OTTERS-Acquired RHP Mark Willinsky from San Angelo (UL) to complete a previous trade. Signed INF Luis Parache to a contract extension.

FRONTIER GREYS-Signed RHP Graham Johnson and RHP Brandon Kuter.

JOLIET SLAMMERS-Signed RHP Mark Belcastro. Released OF Aero Regoli.

NORMAL CORNBELTERS-Signed RHP Michael Schweiss.

TRAVERSE CITY BEACH BUMS-Signed 3B Jose Vargas to a contract extension.

BASKETBALL

National Basketball Association

PHOENIX SUNS-Fired general manager Lance Blanks.

FOOTBALL

National Football League

ATLANTA FALCONS-Waived WR Kerry Meier.

NEW ORLEANS SAINTS-Signed LB Scott Fujita to a one-day contract and announced his retirement.

NEW YORK JETS-Re-signed LB Calvin Pace to a one-year contract.

SEATTLE SEAHAWKS-Agreed to terms with S Kam Chancellor on a contract extension through the 2017 season. Named Eric Mastalir chief commercial officer for the Seahawks, Seattle Sounders FC and First & Goal, Inc.

Canadian Football League

BRITISH COLUMBIA LIONS-Signed FB Rolly Lumbala to a contract extension.

Arena Football League

SAN JOSE SABERCATS-Announced QB Russ Michna was assigned to the team on a two-year contract. Placed QB Aaron Garcia on recallable reassignment.

HOCKEY

National Hockey League

COLUMBUS BLUE JACKETS-Assigned D David Savard to Springfield (AHL).

FLORIDA PANTHERS-Signed F Logan Shaw to an entry-level contract. Recalled D Colby Robak from San Antonio (AHL).

MINNESOTA WILD-Recalled F Jake Dowell and F Stephane Veilleux from Houston (AHL). Reassigned F Mikael Granlund and F Jason Zucker to Houston. Activated G Josh Harding off injured reserve.

MONTREAL CANADIENS-Recalled F Michael Bournival, F Louis Leblanc, F Petteri Nokelainen, D Nathan Beaulieu, D Greg Pateryn, D Jarred Tinordi, G Robert Mayer and G Dustin Tokarski from Hamilton (AHL).

PHOENIX COYOTES-Assigned G Chad Johnson and F Nick Johnson to Portland (AHL).

WINNIPEG JETS-Recalled D Zach Redmond from a conditioning assignment with St. John’s (AHL).

ECHL

READING ROYALS-Announced F Evan Barlow was returned to the team from San Antonio (AHL).

SOCCER

Major League Soccer

MLS-suspended New York MF Juninho one additional game and fined him an undisclosed amount for kicking the ball at Sporting Kansas City G Jimmy Nielsen during a deadball situation in the 91st minute of their game on April 17.

COLLEGE

ALABAMA-Reassigned women’s basketball coach Wendell Hudson to an administrative position.

KANSAS STATE-Announced sophomore basketball G Angel Rodriguez has decided to transfer.

NIAGARA-Named Chris Casey men’s basketball coach.

UAB-Named Randy Norton women’s basketball coach.