Scoreboard 9-14
Sep 14, 2012 | 444 views | 0 0 comments | 3 3 recommendations | email to a friend | print
on air

TV SportsWatch

Friday, Sept. 14

AUTO RACING

1 p.m., ESPN2 — NASCAR, Sprint Cup, practice for GEICO 400, at Joliet, Ill.

2:30 p.m., ESPN2 — NASCAR, Nationwide Series, practice for Dollar General 300, at Joliet, Ill.

4 p.m., ESPN2 — NASCAR, Sprint Cup, “Happy Hour Series,” final practice for GEICO 400, at Joliet, Ill.

5:30 p.m., SPEED — NASCAR, Nationwide Series, final practice for Dollar General 300, at Joliet, Ill.

7:30 p.m., NBCSN — IRL, IndyCar, qualifying for MAVTV 500, at Fontana, Calif.

COLLEGE FOOTBALL

9 p.m., ESPN — Washington St. at UNLV

GOLF

8:30 a.m., TGC — European PGA Tour, Italian Open, second round, at Turin, Italy

9 a.m., ESPN2 — Women’s British Open, second round, at Hoylake, England

5 p.m., TGC — Web.com Tour, Boise Open, second round, at Boise, Idaho

7:30 p.m., TGC — Champions Tour, Hawaii Championship, first round, at Kapolei, Hawaii

MAJOR LEAGUE BASEBALL

2:10 p.m., WGN — Pittsburgh at Chicago Cubs

7:30 p.m., MLB — Regional coverage, Washington at Atlanta or Tampa Bay at N.Y. Yankees (7 p.m. start)

PREP FOOTBALL

8 p.m., ESPN2 — Don Bosco Prep (N.J.) at St. Thomas Aquinas (Fla.)

10 p.m., FSN — Bergen Catholic (N.J.) at Bishop Gorman (Nev.)

SOCCER

8:30 p.m., NBCSN — MLS, Houston at Kansas City

Saturday, Sept. 15

AUTO RACING

Noon, SPEED — NASCAR, Nationwide Series, pole qualifying for Dollar General 300, at Joliet, Ill.

1:30 p.m., SPEED — NASCAR, Sprint Cup, pole qualifying for GEICO 400, at Joliet, Ill.

3:30 p.m., ESPN — NASCAR, Nationwide Series, Dollar General 300, at Joliet, Ill.

6:30 p.m., SPEED — NASCAR, Truck Series, pole qualifying for American Ethanol 200, at Newton, Iowa (same-day tape)

7:30 p.m., NBCSN — IRL, IndyCar, MAVTV 500, at Fontana, Calif.

8:30 p.m., SPEED — NASCAR, Truck Series, American Ethanol 200, at Newton, Iowa

BOXING

9 p.m., SHO — Champion Leo Santa Cruz(20-0-1) vs. Eric Morel (46-3-0), for IBF bantamweight title; welterweights, Marcos Maidana (31-3-0) vs. Jesus Soto Karass (26-7-3); champion Jhonny Gonzalez (52-7-0) vs. Daniel Ponce De Leon (43-4-0), for WBC featherweight title; champion Canelo Alvarez (40-0-1) vs. Josesito Lopez (30-4-0), for WBC super welterweight title, at Las Vegas

COLLEGE FOOTBALL

Noon, ABC — National coverage, California at Ohio St.

Noon, ESPN — Wake Forest at Florida St.

Noon, ESPN2 — Arkansas St. at Nebraska

Noon, FSN — La.-Lafayette at Oklahoma St.

Noon, FX — TCU at Kansas

Noon, NBCSN — William and Mary at Towson

3:30 p.m., ABC — Regional coverage, North Carolina at Louisville or Navy at Penn St.

3:30 p.m., CBS — National coverage, Alabama at Arkansas

3:30 p.m., ESPN2 — Regional coverage, North Carolina at Louisville or Navy at Penn St.

3:30 p.m., FSN — Texas A&M at SMU

4 p.m., FX — Portland St. at Washington (CenturyLink Field)

4 p.m., NBCSN — Miami (Ohio) at Boise St.

6 p.m., ESPN — Florida at Tennessee

7 p.m., ESPN2 — Arizona St. at Missouri

7 p.m., FSN — North Texas at Kansas St.

7:30 p.m., FOX — Southern Cal at Stanford

8:07 p.m., ABC — Notre Dame at Michigan St.

9:15 p.m., ESPN — Texas at Mississippi

10 p.m., ESPN2 — BYU at Utah

GOLF

7 a.m., TGC — European PGA Tour, Italian Open, third round, at Turin, Italy

9 a.m., ESPN2 — Women’s British Open, third round, at Hoylake, England

5 p.m., TGC — Web.com Tour, Boise Open, third round, at Boise, Idaho

7:30 p.m., TGC — Champions Tour, Hawaii Championship, second round, at Kapolei, Hawaii

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m., WGN — Chicago White Sox at Minnesota

4 p.m., FOX — Regional coverage, Tampa Bay at N.Y. Yankees, Detroit at Cleveland, or Colorado at San Diego

9 p.m., MLB — Regional coverage, St. Louis at L.A. Dodgers or Baltimore at Oakland

SOCCER

3:30 p.m., NBC — MLS, Seattle at Portland

TENNIS

12:30 p.m., NBCSN — World Team Tennis, playoffs, conference final, New York vs. Washington, at Charleston, S.C.

ON TAP

Friday, Sept. 14

FOOTBALL

Walker Valley at Cleveland, 7:30

Sweetwater at Polk County, 7:30

McMinn County at Ooltewah, 7:30

Soddy-Daisy at Rhea County, 7:30

Meigs County at McMinn Central, 7:30

Cumberland County at Sequoyah, 7:30

Bradley Central has a bye

SOCCER

Cleveland Classic

at Greater Clevleand Soccer Complex

Oakland at Cleveland, 4:30

Signal Mountain vs. Ooltewah (Lower Field), 4:30

Blackman vs. Notre Dame, 6:30

Sullivan South vs. Soddy-Daisy, 8:30

SOFTBALL

McMinn at Ocoee Middle, 5:30

VOLLEYBALL

Cleveland Christian at Polk County, 1:30

University of Mobile at Lee, 4

Bradley Central, Cleveland, Walker Valley at Tennessee Tandem, Chattanooga

Saturday, Sept. 15

FOOTBALL

Cleveland Middle at Ocoee Middle (6th), 10 a.m.

SOCCER

Cleveland Classic

at Greater Clevleand Soccer Complex

Oakland vs. Notre Dame, 9:30 a.m.

Soddy-Daisy vs. Blackman, 11:30 a.m.

Sullivan South vs. Ooltewah, 1

Blackman vs. Signal Mountain, 4

Sullivan South vs. Cleveland, 6

Soddy-Daisy vs. Oakland, 8

Lady Flame Classic

Vanguard (Calif.) vs. Lindsey Wilson (Ky.), 6

Olivet Nazarene (Ill.) vs. Lee, 7:30

VOLLEYBALL

Spring Hill College at Lee, 1

Bradley Central, Cleveland, Walker Valley at Tennessee Tandem, Chattanooga

baseball

National League

East Division

W L Pct GB

Washington 89 54 .622 —

Atlanta 81 63 .563 8½

Philadelphia 72 72 .500 17½

New York 65 78 .455 24

Miami 63 81 .438 26½

Central Division

W L Pct GB

Cincinnati 87 57 .604 —

St. Louis 76 68 .528 11

Pittsburgh 72 70 .507 14

Milwaukee 72 71 .503 14½

Chicago 56 87 .392 30½

Houston 46 98 .319 41

West Division

W L Pct GB

San Francisco 81 62 .566 —

Los Angeles 74 70 .514 7½

Arizona 71 72 .497 10

San Diego 69 75 .479 12½

Colorado 57 85 .401 23½

Wednesday’s Games

Philadelphia 3, Miami 1

San Diego 3, St. Louis 2

Cincinnati 2, Pittsburgh 1

Washington 2, N.Y. Mets 0

Chicago Cubs 5, Houston 1

Milwaukee 8, Atlanta 2

San Francisco 8, Colorado 3

Arizona 3, L.A. Dodgers 2

Thursday’s Games

Houston 6, Philadelphia 4

St. Louis 2, L.A. Dodgers 1

Friday’s Games

Pittsburgh (Ja.McDonald 12-7) at Chicago Cubs (Rusin 0-2), 2:20

Cincinnati (Arroyo 12-7) at Miami (Ja.Turner 0-2), 7:10

Washington (Detwiler 9-6) at Atlanta (Medlen 8-1), 7:35

Philadelphia (Hamels 14-6) at Houston (E.Gonzalez 2-0), 8:05

N.Y. Mets (Niese 10-9) at Milwaukee (Fiers 9-7), 8:10

San Francisco (M.Cain 13-5) at Arizona (Skaggs 1-1), 9:40

Colorado (Chatwood 4-4) at San Diego (Cashner 3-3), 10:05

St. Louis (J.Kelly 5-6) at L.A. Dodgers (Capuano 11-10), 10:10

Saturday’s Games

Pittsburgh (W.Rodriguez 10-13) at Chicago Cubs (Berken 0-0), 1:05

Washington (E.Jackson 9-10) at Atlanta (Hanson 12-8), 4:05

Philadelphia (K.Kendrick 9-10) at Houston (Keuchel 1-7), 7:05

Cincinnati (Cueto 17-8) at Miami (Buehrle 12-12), 7:10

N.Y. Mets (Mejia 0-0) at Milwaukee (Marcum 5-4), 7:10

San Francisco (Zito 11-8) at Arizona (Miley 15-9), 8:10

Colorado (D.Pomeranz 1-8) at San Diego (C.Kelly 1-1), 8:35

St. Louis (J.Garcia 4-7) at L.A. Dodgers (Blanton 9-13), 9:10

Sunday’s Games

Cincinnati (Latos 12-4) at Miami (Nolasco 12-12), 1:10

Philadelphia (Halladay 10-7) at Houston (Lyles 4-11), 2:05

N.Y. Mets (C.Young 4-7) at Milwaukee (W.Peralta 1-0), 2:10

Pittsburgh (Locke 0-1) at Chicago Cubs (Volstad 3-10), 2:20

Colorado (White 2-8) at San Diego (Werner 2-1), 4:05

San Francisco (Vogelsong 12-8) at Arizona (Corbin 5-7), 4:10

St. Louis (Wainwright 13-13) at L.A. Dodgers (Kershaw 12-9), 4:10

Washington (G.Gonzalez 19-7) at Atlanta (Minor 8-10), 8:05

American League

East Division

W L Pct GB

Baltimore 81 62 .566 —

New York 81 62 .566 —

Tampa Bay 77 66 .538 4

Toronto 65 77 .458 15½

Boston 64 80 .444 17½

Central Division

W L Pct GB

Chicago 76 66 .535 —

Detroit 75 67 .528 1

Kansas City 65 78 .455 11½

Cleveland 60 84 .417 17

Minnesota 60 84 .417 17

West Division

W L Pct GB

Texas 85 58 .594 —

Oakland 82 61 .573 3

Los Angeles 78 66 .542 7½

Seattle 69 75 .479 16½

Wednesday’s Games

Baltimore 3, Tampa Bay 2

Seattle 3, Toronto 2

N.Y. Yankees 5, Boston 4

Texas 5, Cleveland 2

Detroit 8, Chicago White Sox 6

Kansas City 10, Minnesota 5

Oakland 4, L.A. Angels 1

Thursday’s Games

Baltimore 3, Tampa Bay 2, 14 innings

L.A. Angels 6, Oakland 0

Toronto 8, Seattle 3

N.Y. Yankees 2, Boston 0

Cleveland 5, Texas 4

Minnesota 4, Kansas City 3, 10 innings

Detroit at Chicago, ppd., rain

Friday’s Games

Detroit (Verlander 13-8) at Cleveland (Kluber 1-3), 7:05

Tampa Bay (Price 17-5) at N.Y. Yankees (Sabathia 13-5), 7:05

Boston (Matsuzaka 1-5) at Toronto (Laffey 3-5), 7:07

Seattle (Iwakuma 6-4) at Texas (Darvish 14-9), 8:05

Chicago White Sox (Sale 16-6) at Minnesota (Vasquez 0-1), 8:10

L.A. Angels (C.Wilson 12-9) at Kansas City (B.Chen 10-12), 8:10

Baltimore (J.Saunders 2-1) at Oakland (Milone 12-10), 10:05

Saturday’s Games

Boston (Buchholz 11-6) at Toronto (Villanueva 7-5), 1:07

Chicago White Sox (Liriano 5-11) at Minnesota (Deduno 6-3), 1:10

Detroit (A.Sanchez 2-5) at Cleveland (Masterson 11-13), 4:05

Tampa Bay (Shields 14-8) at N.Y. Yankees (Nova 11-7), 4:05

L.A. Angels (Greinke 5-2) at Kansas City (Guthrie 4-3), 7:10

Seattle (Vargas 14-10) at Texas (Feldman 6-11), 8:05

Baltimore (Britton 5-2) at Oakland (J.Parker 10-8), 9:05

Sunday’s Games

Tampa Bay (M.Moore 10-10) at N.Y. Yankees (Kuroda 13-10), 1:05

Boston (Lester 9-11) at Toronto (Morrow 8-6), 1:07

Chicago White Sox (Quintana 6-4) at Minnesota (Diamond 11-7), 2:10

L.A. Angels (Haren 10-11) at Kansas City (W.Smith 5-7), 2:10

Detroit (Porcello 9-12) at Cleveland (U.Jimenez 9-16), 3:05

Seattle (Beavan 9-9) at Texas (M.Harrison 16-9), 3:05

Baltimore (Hammel 8-6) at Oakland (Straily 2-0), 4:05

football

National Football League

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

N.Y. Jets 1 0 0 1.000 48 28

New England 1 0 0 1.000 34 13

Miami 0 1 0 .000 10 30

Buffalo 0 1 0 .000 28 48

South

W L T Pct PF PA

Houston 1 0 0 1.000 30 10

Jacksonville 0 1 0 .000 23 26

Indianapolis 0 1 0 .000 21 41

Tennessee 0 1 0 .000 13 34

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 1 0 0 1.000 44 13

Cleveland 0 1 0 .000 16 17

Pittsburgh 0 1 0 .000 19 31

Cincinnati 0 1 0 .000 13 44

West

W L T Pct PF PA

San Diego 1 0 0 1.000 22 14

Denver 1 0 0 1.000 31 19

Kansas City 0 1 0 .000 24 40

Oakland 0 1 0 .000 14 22

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Dallas 1 0 0 1.000 24 17

Washington 1 0 0 1.000 40 32

Philadelphia 1 0 0 1.000 17 16

N.Y. Giants 0 1 0 .000 17 24

South

W L T Pct PF PA

Tampa Bay 1 0 0 1.000 16 10

Atlanta 1 0 0 1.000 40 24

New Orleans 0 1 0 .000 32 40

Carolina 0 1 0 .000 10 16

North

W L T Pct PF PA

Detroit 1 0 0 1.000 27 23

Minnesota 1 0 0 1.000 26 23

Green Bay 1 1 0 .500 45 40

Chicago 1 1 0 .500 51 44

West

W L T Pct PF PA

Arizona 1 0 0 1.000 20 16

San Francisco 1 0 0 1.000 30 22

St. Louis 0 1 0 .000 23 27

Seattle 0 1 0 .000 16 20

Thursday’s Game

Green Bay 23, Chicago 10

Sunday’s Games

Tampa Bay at N.Y. Giants, 1 p.m.

New Orleans at Carolina, 1 p.m.

Arizona at New England, 1 p.m.

Minnesota at Indianapolis, 1 p.m.

Baltimore at Philadelphia, 1 p.m.

Kansas City at Buffalo, 1 p.m.

Cleveland at Cincinnati, 1 p.m.

Houston at Jacksonville, 1 p.m.

Oakland at Miami, 1 p.m.

Dallas at Seattle, 4:05 p.m.

Washington at St. Louis, 4:05 p.m.

Tennessee at San Diego, 4:25 p.m.

N.Y. Jets at Pittsburgh, 4:25 p.m.

Detroit at San Francisco, 8:20 p.m.

Monday’s Game

Denver at Atlanta, 8:30 p.m.

Thursday, Sep. 20

N.Y. Giants at Carolina, 8:20 p.m.

Sunday, Sep. 23

Tampa Bay at Dallas, 1 p.m.

St. Louis at Chicago, 1 p.m.

San Francisco at Minnesota, 1 p.m.

Detroit at Tennessee, 1 p.m.

Kansas City at New Orleans, 1 p.m.

Cincinnati at Washington, 1 p.m.

N.Y. Jets at Miami, 1 p.m.

Buffalo at Cleveland, 1 p.m.

Jacksonville at Indianapolis, 1 p.m.

Philadelphia at Arizona, 4:05 p.m.

Atlanta at San Diego, 4:05 p.m.

Pittsburgh at Oakland, 4:25 p.m.

Houston at Denver, 4:25 p.m.

New England at Baltimore, 8:20 p.m.

Monday, Sep. 24

Green Bay at Seattle, 8:30 p.m.

Top 25 Schedule

Saturday

No. 1 Alabama at Arkansas, 3:30 p.m.

No. 2 Southern Cal at No. 21 Stanford, 7:30 p.m.

No. 3 LSU vs. Idaho, 8 p.m.

No. 4 Oregon vs. Tennessee Tech, 3 p.m.

No. 5 Florida State vs. Wake Forest, Noon

No. 7 Georgia vs. Florida Atlantic, 7:30 p.m.

No. 8 South Carolina vs. UAB, 7 p.m.

No. 9 West Virginia vs. James Madison at Landover, Md., 4:30 p.m.

No. 10 Michigan State vs. No. 22 Notre Dame, 8 p.m.

No. 11 Clemson vs. Furman, 3 p.m.

No. 12 Ohio State vs. California, Noon

No. 13 Virginia Tech at Pittsburgh, Noon

No. 14 Texas at Mississippi, 9:15 p.m.

No. 15 Kansas State vs. North Texas, 7 p.m.

No. 16 TCU vs. Kansas, Noon

No. 17 Michigan vs. UMass, 3:30 p.m.

No. 18 Florida at No. 23 Tennessee, 6 p.m.

No. 19 Louisville vs. North Carolina, 3:30 p.m.

No. 22 UCLA vs. Houston, 10:30 p.m.

No. 24 Arizona vs. South Carolina State, 10:30 p.m.

No. 25 BYU at Utah, 10 p.m.

transactions

Thursday’s Sports Transactions

BASEBALL

American League

DETROIT TIGERS-Placed 2B Ryan Raburn on the 15-day DL, retroactive to Sept. 11.

MINNESOTA TWINS-Reinstated OF Denard Span from the 15-day DL.

National League

MILWAUKEE BREWERS-Extended their player development contract with Huntsville (SL) through the 2014 season.

BASKETBALL

National Basketball Association

BROOKLYN NETS-Signed F Josh Childress.

FOOTBALL

National Football League

JACKSONVILLE JAGUARS-Released G Josh Beekman.

OAKLAND RAIDERS-Signed CB Coye Francis to the practice squad. Released WR Brandon Carswell, LB Nate Stupar and DT Vaughn Meatoga from the practice squad.

PHILADELPHIA EAGLES-Signed WR Jeremy Ebert to the practice squad. Released C Chase Beeler from the practice squad.

SEATTLE SEAHAWKS-Released G Rishaw Johnson and LB Korey Toomer from the practice squad. Signed LB Allen Bradford and T Mike Person to the practice squad.

ST. LOUIS RAMS-Re-signed QB Kellen Clemens. Released DT Darell Scott. Signed G Quinn Ojinnaka.

HOCKEY

National Hockey League

COLUMBUS BLUE JACKETS-Assigned D Ryan Murray to Everett (WHL) and C Boone Jenner to Oshawa (OHL).

FLORIDA PANTHERS-Assigned D Michael Caruso, F Andre Deveaux, G Dov Grumet-Morris, F Jean Francois Jacques, F Greg Rallo, F Casey Wellman, F James Wright and D Nolan Yonkman to San Antonio (AHL).

NASHVILLE PREDATORS-Signed D Jonathon Blum to a one-year, two-way contract.

SOCCER

Major League Soccer

CHICAGO FIRE-Loaned F Orr Barouch to Bnei Yehuda Tel Aviv (Israel).

SAN JOSE EARTHQUAKES-Won the rights to F Marcus Tracy.

COLLEGE

AUSTIN PEAY-Named Jerome Jackson women’s assistant basketball coach.

CLEMSON-Named Ryan Moehnke assistant diving coach.

EAST TENNESSEE STATE-Named David Johnston and Daniel Goetz assistant track and field/cross country coaches.

FELICIAN-Named Arlan Freeman and Mickey Zudonyi assistant baseball coaches.

PEPPERDINE-Signed baseball coach Steve Rodriguez to a contract extension through the 2016 season.

PFEIFFER-Named Chris Vullo softball coach.

SHENANDOAH-Named Kevin Kline and Samantha Robson part-time athletic communications assistants.

UCONN-Announced the retirement of men’s basketball coach Jim Calhoun. Promoted men’s assistant basketball coach Kevin Ollie to head coach and signed him through the 2012-13 season.

UNLV-Named Kalee Whipple women’s assistant basketball coach.

WAYNE STATE (MICH.)-Promoted associate athletic director Jason Clark to senior associate athletic director and assistant to the athletic director Lisa Seymour to assistant athletic director.

WEST ALABAMA-Named Adam Buie men’s and women’s golf coach.