Smith wins region; 3 teams, 4 individuals earn state bids
by From Staff Reports
Oct 26, 2012 | 512 views | 0 0 comments | 5 5 recommendations | email to a friend | print


Running in their respective region races Thursday, a trio of area teams, plus four individuals, earned spots in the upcoming TSSAA State Cross-Country Championships.

Both Polk County squads, as well as the Cleveland High boys, will be heading to Nashville on Nov. 3 for the state meet at Percy Warner Park’s Steeplechase course.

Meanwhile Bradley Central’s Harold Smith Jr. and Paul Patterson, plus Cleveland High’s Beka Day and Patrick Shultz of Walker Valley will also make the trip to run as individuals.

Smith and Patterson finished 1-2 at the Region 3-AAA boys’ meet Thursday at Fort Bluff Camp outside of Dayton, while Day was second in the girls’ race.

Smith earned the region championship with a time of 16:26.51, with Patterson right on his heels at 16:28.03.

Shultz came in fifth in the race with a 17:06.93, while Cleveland’s Grant Currin finished seventh at 17:09.52.

The Raiders also got Top 20 finishes from Justin Jones, who came in 10th with a time of 17:06.22, Rosmel Gallo, who was 18th at 18:13.83, and 19th place Nate Brownfield, who posted a time of 18:15.69.

Cleveland’s team score of 87 was just four points away from second place Cumberland County, but Cookeville ran away with the region team title with a 64. Bradley finish seventh at 166, while Walker Valley was ninth with a 207.

In the AAA girls race, Day was the only local runner in the Top 20, earning a runner-up medal with a time of 19:36.56. McMinn County’s Haley Ward claimed the region crown with an 18:48.

Rhea County won the girls team title with a 44, while Cookeville was second at 52 and White County third with a 79. Walker Valley was the only Bradley County school to field a girls’ team, finishing seventh with a 183.

At the Region 3 A-AA race at Chickamauga Dam, Polk County took second place in the girls team competition with 59 points, while the Wildcats claimed third in the boys’ race, scoring an 86.

The Lady Wildcats were led by Shelby Moyers seventh-place finish with a time of 24:24.60, while teammates Amber Moyers (26:22.07) and Serena Tolar (27:18.38) finished 13th and 17th respectively.

Joseph Flores topped the Polk boys taking fifth place with a time of 19:00.75, while Justin Schoelzel took 10th with a 19:46.16.

Sweetwater captured the boys title with a 52, while East Hamilton was second at 62.

For the girls, Chattanooga School for Arts & Sciences took top honors with a 33, while Sequyoah earned the other state bid for third place with a 59, as well.