Scoreboard 3-19
Mar 19, 2013 | 452 views | 0 0 comments | 4 4 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Schedule subject to change and/or blackouts.

Tuesday, March 19

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m.

ESPN — Preseason, N.Y. Yankees vs. Philadelphia, at Clearwater, Fla.

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

6:30 p.m.

CBS SPORTS — NAIA Championship game, Lee University vs. Westmont College (Cal), at Frankfort, KY

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

6:30 p.m.

TRUTV — NCAA Division I tournament, first round, Liberty vs. N.C. A&T, at Dayton, Ohio

7 p.m.

ESPN2 — NIT, first round, Niagara at Maryland

7:30 p.m.

ESPN — NIT, first round, Kentucky at Robert Morris

9 p.m.

ESPN2 — NIT, first round, Northeastern at Alabama

TRUTV — NCAA Division I tournament, first round, Middle Tennessee vs. Saint Mary’s (Cal), at Dayton, Ohio

9:30 p.m.

ESPN — NIT, first round, Washington at BYU

11 p.m.

ESPN2 — NIT, first round, Stephen F. Austin at Stanford

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Washington at Pittsburgh

ON TAP

Tuesday, March 19

BASEBALL

Cleveland State at Georgia Perimeter, 1 (DH)

Rhea County at Walker Valley, 7

East Hamilton (9th) at Cleveland (JV), 5:30

Bryan College at Lee University, 6

Bradley Central at Soddy-Daisy, 7 (JV 4)

BASKETBALL

NAIA Womens National Championship

National Championship Game

at Frankfort, Ky.

Lee University vs. Westmont College (Calif.), 6:30

SOFTBALL

Cleveland State at Georgia Perimeter, 3

Walker Valley at Rhea County, 5

Bradley Central at Soddy-Daisy, 5

East Ridge at Cleveland, 5

Brewton Parker College at Lee University (DH), 5

McMinn Central at Polk County, 5:30

SOCCER

Grace at Bradley Central, 5

Cleveland at Cookeville, 8

TENNIS

Cleveland at Soddy-Daisy, 4

Wednesday, March 20

BASEBALL

Soddy-Daisy at Bradley Central, 7 (JV 4)

Walker Valley at Rhea County, 7 (JV 4)

SOFTBALL

Polk County at Bradley Central, 5

Ooltewah at Cleveland, 5

TENNIS

Lee University at Shorter University, 2

TRACK

All Comer at Ooltewah, Cleveland participating, 4

Thursday, March 21

BASEBALL

Cleveland at Boyd Buchanan, 5 (JV)

Chattanooga Central at Walker Valley, 7

Ooltewah Invitational

Polk County at Ooltewah, 7

Cleveland at Bradley Central, 7:30

SOFTBALL

Ooltewah at Walker Valley, 5

Rhea County at Bradley Central, 5

Cleveland at McMinn County, 5

SOCCER

Rhea County at Walker Valley, 6

Bradley Central at Hixson, 7

Cleveland at Boyd Buchanan, 7

TENNIS

Ooltewah at Cleveland (at Lee University) 4

Rhea County at Bradley Central, 4:15

Walker Valley at McMinn County, 4:30

TRACK

All Comer at Cleveland, 4

BASEBALL

Spring Training Glance

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Kansas City 17 4 .810

Baltimore 13 6 .684

Seattle 15 7 .682

Cleveland 13 8 .619

Detroit 14 9 .609

Boston 13 9 .591

Tampa Bay 13 9 .591

Chicago 10 8 .556

Texas 11 11 .500

Minnesota 11 12 .478

Oakland 9 10 .474

Houston 9 11 .450

New York 9 14 .391

Toronto 8 13 .381

Los Angeles 5 12 .294

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Atlanta 14 11 .560

Colorado 10 9 .526

Miami 10 10 .500

San Diego 12 12 .500

Arizona 10 11 .476

St. Louis 10 11 .476

Washington 10 11 .476

San Francisco 9 10 .474

Philadelphia 10 12 .455

New York 8 10 .444

Milwaukee 8 11 .421

Chicago 10 14 .417

Pittsburgh 9 13 .409

Los Angeles 8 12 .400

Cincinnati 6 14 .300

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

—-

Monday’s Games

Atlanta 17, Philadelphia 10

N.Y. Mets 3, St. Louis 2

Boston vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Detroit 5, Washington 1

Miami 6, Minnesota 2, 5 innings

Seattle vs. Oakland at Phoenix, 4:05 p.m.

Milwaukee vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago Cubs vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Arizona vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City vs. Texas at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

Cincinnati vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 10:10 p.m.

Tuesday’s Games

N.Y. Yankees vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Miami vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:35 p.m.

Chicago White Sox vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Colorado vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Texas vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Angels vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.

Oakland vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

San Diego vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

San Francisco vs. Seattle at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.

BASKETBALL

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 38 26 .594 —

Brooklyn 38 28 .576 1

Boston 36 29 .554 2½

Toronto 26 41 .388 13½

Philadelphia 25 40 .385 13½

Southeast Division

W L Pct GB

x-Miami 51 14 .785 —

Atlanta 37 29 .561 14½

Washington 23 42 .354 28

Orlando 18 49 .269 34

Charlotte 14 52 .212 37½

Central Division

W L Pct GB

Indiana 40 26 .606 —

Chicago 36 29 .554 3½

Milwaukee 33 32 .508 6½

Detroit 23 45 .338 18

Cleveland 22 44 .333 18

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 51 16 .761 —

Memphis 44 21 .677 6

Houston 36 31 .537 15

Dallas 31 35 .470 19½

New Orleans 22 45 .328 29

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 50 17 .746 —

Denver 45 22 .672 5

Utah 34 32 .515 15½

Portland 31 34 .477 18

Minnesota 23 41 .359 25½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 46 21 .687 —

Golden State 38 30 .559 8½

L.A. Lakers 36 32 .529 10½

Sacramento 23 44 .343 23

Phoenix 22 45 .328 24

x-clinched playoff spot

—-

Monday’s Games

Indiana at Cleveland, 7 p.m.

Washington at Charlotte, 7 p.m.

Portland at Philadelphia, 7 p.m.

Dallas at Atlanta, 7:30 p.m.

Brooklyn at Detroit, 7:30 p.m.

Denver at Chicago, 8 p.m.

Minnesota at Memphis, 8 p.m.

Golden State at New Orleans, 8 p.m.

Miami at Boston, 8 p.m.

L.A. Lakers at Phoenix, 10 p.m.

New York at Utah, 10:30 p.m.

Tuesday’s Games

Orlando at Indiana, 7 p.m.

Denver at Oklahoma City, 8 p.m.

Portland at Milwaukee, 8 p.m.

L.A. Clippers at Sacramento, 10 p.m.

The Final Top Twenty Five

The top 25 teams in The Associated Press’ final 2012-13 college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through March 17, total points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and last week’s ranking:

Record Pts Prv

1. Gonzaga (45) 31-2 1,604 1

2. Louisville (20) 29-5 1,579 4

3. Kansas 29-5 1,459 7

4. Indiana 27-6 1,410 3

5. Miami 27-6 1,353 9

6. Duke 27-5 1,297 2

7. Ohio St. 26-7 1,243 10

8. Georgetown 25-6 1,204 5

9. Michigan St. 25-8 1,038 8

10. Michigan 26-7 989 6

10. New Mexico 29-5 989 15

12. Kansas St. 27-7 903 11

13. Saint Louis 27-6 810 16

14. Florida 26-7 767 13

15. Marquette 23-8 656 12

16. Syracuse 26-9 626 19

17. Oklahoma St. 24-8 594 14

18. Wisconsin 23-11 527 22

19. Memphis 30-4 424 20

20. Pittsburgh 24-8 292 17

21. Arizona 25-7 259 18

22. Creighton 27-7 213 23

23. Notre Dame 25-9 197 24

24. UCLA 25-9 188 21

25. Oregon 26-8 171 —

Others receiving votes: VCU 162, North Carolina 51, UNLV 38, Butler 17, Florida St. 14, Mississippi 13, Belmont 11, Saint Mary’s (Cal) 11, Colorado St. 10, Wichita St. 5, Montana 1.

National Invitation Tournament Glance

First Round

Tuesday, March 19

Niagara (19-13) at Maryland (22-12), 7 p.m.

St. John’s (16-15) at Saint Joseph’s (18-13), 7 p.m.

Kentucky (21-11) at Robert Morris (23-10), 7:30 p.m.

Northeastern (20-12) at Alabama (21-12), 9 p.m.

Norfolk State (21-11) at Virginia (21-11), 9 p.m.

Ohio (24-9) at Denver (21-9), 9:15 p.m.

Washington (18-15) at BYU (21-11), 9:30 p.m.

Stephen F. Austin (27-4) at Stanford (18-14), 11 p.m.

Wednesday, March 20

Indiana State (18-14) at Iowa (21-12), 7 p.m.

Charlotte (21-11) at Providence (17-14), 7 15 p.m.

Louisiana Tech (26-6) at Florida State (18-15), 7:15 p.m.

Stony Brook (24-7) at Massachusetts (21-11), 7:15 p.m.

Mercer (23-11) at Tennessee (20-12), 8 p.m.

Long Beach State (19-13) at Baylor (18-14), 9 p.m.

Charleston Southern (19-12) at Southern Mississippi (25-9), 9:15 p.m.

Detroit (20-12) at Arizona State (21-12), 10 p.m.

HOCKEY

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 30 22 8 0 44 108 80

New Jersey 29 13 10 6 32 72 81

N.Y. Islanders 28 13 12 3 29 83 91

N.Y. Rangers 27 13 12 2 28 65 67

Philadelphia 29 13 15 1 27 79 88

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 28 19 5 4 42 90 70

Boston 27 19 5 3 41 81 57

Ottawa 29 15 8 6 36 72 62

Toronto 29 15 12 2 32 86 83

Buffalo 29 10 15 4 24 76 93

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 29 15 12 2 32 77 85

Carolina 27 15 11 1 31 82 76

Tampa Bay 28 12 15 1 25 92 84

Washington 28 12 15 1 25 78 85

Florida 29 7 16 6 20 70 109

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 28 23 2 3 49 95 60

St. Louis 28 16 10 2 34 85 80

Detroit 29 14 10 5 33 78 75

Columbus 29 11 12 6 28 64 76

Nashville 29 11 12 6 28 67 77

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Minnesota 27 15 10 2 32 70 68

Vancouver 27 13 8 6 32 77 77

Edmonton 28 11 11 6 28 69 81

Calgary 26 11 11 4 26 75 87

Colorado 27 10 13 4 24 69 84

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 27 20 3 4 44 90 66

Los Angeles 27 15 10 2 32 81 71

Phoenix 28 13 11 4 30 77 78

San Jose 27 12 9 6 30 64 69

Dallas 27 12 12 3 27 69 81

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Monday’s Games

Carolina at N.Y. Rangers, 7 p.m.

Philadelphia at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Calgary at Dallas, 8:30 p.m.

Chicago at Colorado, 9 p.m.

Minnesota at Vancouver, 10 p.m.

San Jose at Anaheim, 10 p.m.

Phoenix at Los Angeles, 10:30 p.m.

Tuesday’s Games

N.Y. Rangers at New Jersey, 7 p.m.

Ottawa at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Florida at Carolina, 7 p.m.

Nashville at Columbus, 7 p.m.

Buffalo at Montreal, 7:30 p.m.

Washington at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Boston at Winnipeg, 8 p.m.

St. Louis at Vancouver, 10 p.m.

Phoenix at Los Angeles, 10:30 p.m.

LOCAL NOTES

BASEBALL

YOUTH UMPIRES WANTED

Anyone interested in umpiring for the Bradley County Parks and Recreation youth baseball leagues at Bradley North, Blue Springs or the Bradley County Industrial Park leagues should contact Greg Geren at 240-8314. The season begins April 1.

NEW TRAVEL TEAM

A new 12-under travel baseball team will start play this spring after the middle school season is over. Players cannot turn 12 before May 1 of this year. Playing mostly local tournaments, the cost will be low to participate. An experienced coaching staff will direct in a fun atmosphere. For more information or to set up a tryout call 715-5690.

FCA BANQUET

The Ocoee Regions Fellowship of Christian Athletes (FCA) will be hosting their 2013 FCA Spring Banquet on April 11 at First Baptist Church. The banquet begin at 6:30 p.m.with former SEC chaplain and FCA Hall of Champions inductee Ken Smith as the guest speaker for the evening. For more information on the FCA spring banquet contact either Robert Green at 284-0105, Shane Gibson at 284-0155 or Marty Gregory at 240-7217.

SOFTBALL

ASA UMPIRE MEETINGS SET

The Bradley/Cleveland Softball Umpire Association is recruiting umpires and scorekeepers for the 2013 ASA season and has set their preseason meeting dates and times. The group’s final pre-season meeting will be March 24. The Sunday meeting will be held at 2 p.m. at the Cleveland Community Center on South Church Street. For more information contact Randy Moore at 504-3839 or Rita Hannah at 559-3322.

ADULT SOFTBALL LEAGUES MEETINGS

Anyone interested in putting a team in the spring and summer softball leagues must attend the final preseason meeting being held March 26. All meetings will be held at the South Cleveland Community Center, on South Church Street, beginning at 6 p.m. For more information call 559-3322.

NASCAR

Sprint Cup Schedule-Winners

Feb. 16 — x-The Sprint Unlimited (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 1 (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 2 (Kyle Busch)

Feb. 24 — Daytona 500 (Jimmie Johnson)

March 3 — Subway Fresh Fit 500 (Carl Edwards)

March 10 — Kobalt Tools 400, (Jimmie Johnson)

March 17 — Food City 500, (Kasey Kahne)

March 24 — Auto Club 400, Fontana, Calif.

April 7 — STP Gas Booster 500, Ridgeway, Va.

April 13 — NRA 500, Fort Worth, Texas

April 21 — STP 400, Kansas City, Kan.

April 27 — Toyota Owners 400, Richmond, Va.

May 5 — Aaron’s 499, Talladega, Ala.

May 11 — Bojangles’ Southern 500, Darlington, S.C.

May 18 — x-Sprint Showdown, Concord, N.C.

May 18 — x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C.

May 26 — Coca-Cola 600, Concord, N.C.

June 2 — Dover 400, Dover, Del.

June 9 — Pocono 400, Long Pond, Pa.

June 16 — Quicken Loans 400, Brooklyn, Mich.

June 23 — Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.

June 29 — Quaker State 400, Sparta, Ky.

July 6 — Coke Zero 400 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 14 — New Hampshire 300, Loudon, N.H.

July 28 — Crown Royal Presents The Your Hero’s Name Here 400 at The Brickyard, Indianapolis

Aug. 4 — Pennsylvania 400, Long Pond, Pa.

Aug. 11 — Cheez-It 355 at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 18 — Pure Michigan 400, Brooklyn, Mich.

Aug. 24 — Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn.

Sep. 1 — AdvoCare 500 at Atlanta, Hampton, Ga.

Sep. 7 — Federated Auto Parts 400, Richmond, Va.

Sep. 15 — GEICO 400, Joliet, Ill.

Sep. 22 — Sylvania 300, Loudon, N.H.

Sep. 29 — AAA 400, Dover, Del.

Oct. 6 — Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 12 — Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 20 — Camping World RV Sales 500, Talladega, Ala.

Oct. 27 — Goody’s Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 10 — AdvoCare 500, Avondale, Ariz.

Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Points Leaders

1. Brad Keselowski, 166.

2. Dale Earnhardt Jr., 157.

3. Jimmie Johnson, 151.

4. Clint Bowyer, 128.

5. Greg Biffle, 126.

6. Denny Hamlin, 125.

7. Kasey Kahne, 124.

8. Carl Edwards, 124.

9. Paul Menard, 118.

10. Kyle Busch, 115.

11. Ricky Stenhouse Jr., 115.

12. Joey Logano, 104.

13. Matt Kenseth, 103.

14. Jamie McMurray, 100.

15. Marcos Ambrose, 99.

16. Kurt Busch, 98.

17. Kevin Harvick, 98.

18. Martin Truex Jr., 96.

19. Mark Martin, 95.

20. Aric Almirola, 95.

21. Jeff Gordon, 90.

22. Casey Mears, 89.

23. Ryan Newman, 87.

24. Tony Stewart, 85.

25. Jeff Burton, 78.

26. Juan Pablo Montoya, 77.

27. J.J. Yeley, 75.

28. Danica Patrick, 69.

29. Bobby Labonte, 66.

30. Dave Blaney, 66.

31. A J Allmendinger, 64.

32. David Reutimann, 63.

33. David Ragan, 53.

34. David Stremme, 50.

35. David Gilliland, 49.

36. Travis Kvapil, 46.

37. Michael McDowell, 38.

38. Terry Labonte, 37.

39. Scott Speed, 32.

40. Landon Cassill, 25.

41. Michael Waltrip, 23.

42. Ken Schrader, 17.

TRANSACTIONS

Monday’s Sports Transactions

BASEBALL

American League

CLEVELAND INDIANS-Optioned INF Juan Diaz to Columbus (IL). Reassigned RHP Preston Guilmet, OF Cedric Hunter, RHP Matt Langwell, RHP Joe Martinez to their minor league camp.

LOS ANGELES ANGELS-Agreed to terms with C Chris Snyder on a minor league contract.

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS-Optioned LHP Tyler Skaggs to Reno (PCL).

LOS ANGELES DODGERS-Reassigned C Wilkin Castillo and OF Tony Gwynn Jr. to their minor league camp. Released C Ramon Castro.

PITTSBURGH PIRATES-Optioned RHP Phil Irwin to Indianapolis (IL). Reassigned RHP Brooks Brown, RHP Gerrit Cole, LHP Kris Johnson, C Ali Solis and RHP Kyle Waldrop to their minor league camp.

SAN DIEGO PADRES-Optioned RHP Miles Mikolas to Tucson (PCL).

WASHINGTON NATIONALS-Granted C Chris Snyder his unconditional release. Optioned RHP Erik Davis, RHP Yunesky Maya, RHP Ryan Perry, C Jhonatan Solano, INF Chris Marrero and OF Corey Brown to Syracuse (IL). Reassigned RHP Ross Ohlendorf and INF Zach Walters to their minor league camp.

American Association

AMARILLO SOX-Acquired OF David Fox from Jolie (Frontier) for a player to be named.

EL PASO DIABLOS-Traded RHP Tim Adleman to New Jersey (Can-Am) for a player a player to be named.

Can-Am League

NEW JERSEY JACKALS-Released RHP Jake Wiley.

FOOTBALL

National Football League

MINNESOTA VIKINGS-Re-signed FB Jerome Felton.

NEW ORLEANS SAINTS-Signed TE Benjamin Watson to a three-year contract. Agreed to terms with LB Ramon Humber on a one-year contract.

PITTSBURGH STEELERS-Signed TE Matt Spaeth.

WASHINGTON REDSKINS-Agreed to terms with OT Tyler Polumbus on a two-year contract.

Canadian Football League

MONTREAL ALOUETTES-Signed WR Brandon London to a three-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

DETROIT RED WINGS-Reassigned RW Gustav Nyquist to Grand Rapids (AHL).

ST. LOUIS BLUES-Assigned F Adam Cracknell to Peoria (AHL).

VANCOUVER CANUCKS-Signed F Ludwig Blomstrand to an entry-level contract.

WINNIPEG JETS-Agreed to terms with D Arturs Kulda. Placed G Al Montoya on injured reserve, retroactive to March 13.

SOCCER

Major League Soccer

NEW YORK RED BULLS-Signed MF Marius Obekop and F Rafhinha.

National Women’s Soccer League

SKY BLUE FC-Signed G Brittany Cameron.

COLLEGE

TEXAS-PAN AMERICAN-Announced it will not renew the contracts of women’s basketball coach Denny Downing and men’s basketball coach Ryan Marks.