Scoreboard 3-24
Mar 24, 2013 | 510 views | 0 0 comments | 3 3 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

All Times EDT

Schedule subject to change and/or blackouts.

Sunday, March 24

AUTO RACING

Noon

NBCSN — IRL, IndyCar, Grand Prix of St. Petersburg, at St. Petersburg, Fla.

2:30 p.m.

FOX — NASCAR, Sprint Cup, Auto Club 400, at Fontana, Calif.

COLLEGE SOFTBALL

1:30 p.m.

FSN — Baylor at Texas

CYCLING

1 a.m.

NBCSN — Criterium International, final stage, Porto-Vecchio to Col de l’Ospedale, Corsica (delayed tape)

GOLF

9 a.m.

TGC — European PGA Tour, Malaysian Open, final round, at Kuala Lumpur, Malaysia (same-day tape)

12:30 p.m.

TGC — PGA Tour, Arnold Palmer Invitational, final round, at Orlando, Fla.

2:30 p.m.

NBC — PGA Tour, Arnold Palmer Invitational, final round, at Orlando, Fla.

5 p.m.

TGC — Champions Tour, Mississippi Gulf Resort Classic, final round, at Saucier, Miss.

7 p.m.

TGC — LPGA, Kia Classic, final round, at Carlsbad, Calif.

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

11 a.m.

ESPN — NIT, second round, St. John’s at Virginia

Noon

CBS — NCAA Division I tournament, third round, Ohio State vs. Iowa State at Dayton, Ohio

2:30 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, third round, Indiana vs. Temple at Dayton, Ohio

5 p.m.

CBS — NCAA Division I tournament, third round, Kansas vs. North Carolina at Kansas City, Mo.

6 p.m.

TNT — NCAA Division I tournament, third round, Florida vs. Minnesota at Austin, Texas

7 p.m.

TBS — NCAA Division I tournament, third round, Florida Gulf Coast vs. San Diego State at Philadelphia

7:30 p.m.

TRUTV — NCAA Division I tournament, third round, La Salle vs. Mississippi at Kansas City, Mo.

8:30 p.m.

TNT — NCAA Division I tournament, third round, Miami vs. Illinois at Austin, Texas

9:30 p.m.

TBS — NCAA Division I tournament, third round, Duke vs. Creighton at Philadelphia

NBA BASKETBALL

7 p.m.

WGN — Chicago at Minnesota

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Washington at N.Y. Rangers

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

Noon

ESPN2 — NCAA Division I tournament, first round, Kentucky vs. Navy at Queens, N.Y.; Duke vs. Hampton at Durham, N.C.; Purdue vs. Liberty at Louisville, Ky.; Delaware vs. West Virginia at Newark, N.J.

2:30 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I tournament, first round, Oklahoma State vs. DePaul at Durham, N.C.; Dayton vs. St. John’s at Queens, N.Y.; Louisville vs. Middle Tennessee at Louisville, Ky.; North Carolina vs. Albany (NY) at Newark, N.J.

5 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I tournament, first round, Notre Dame vs. UT-Martin at Iowa City; Florida St. vs. Princeton at Waco, Texas; Penn State vs. Cal Poly at Baton Rouge, La.; Stanford vs. Tulsa at Stanford, Calif.

7:30 p.m.

ESPN2 — NCAA Division I tournament, first round, Baylor vs. Prairie View at Waco, Texas; Michigan vs. Villanova at Stanford, Calif.; LSU vs. Green Bay at Baton Rouge, La.; Miami vs. Iowa at Iowa City

ON TAP

Monday, March 25

BASEBALL

Walker Valley at Ooltewah, 7

Cleveland at Rhea County, 7 (JV 4:30)

Bradley Central vs. Carter High School (Ky.) (Cocoa Beach, Fla.), TBA

SOFTBALL

Piedmont College JV at Cleveland State, 2

Tuesday, March 26

BASEBALL

West Georgia Tech at Cleveland State (DH), 2

Ooltewah at Walker Valley, 7

Rhea County at Cleveland, 7 (JV 4:30)

Bradley Central vs. Albertos Magnas High School (NY) (Cocoa Beach, Fla.), TBA

SOFTBALL

Point University at Lee University (DH), 3

Polk County at Hixson, 7

Wednesday, March 27

BASEBALL

Lee University at Tennessee Wesleyan College, 3

SOFTBALL

Shorter University at Lee University (DH), 3

BASKETBALL

National Basketball Association

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

x-New York 41 26 .612 —

x-Brooklyn 40 28 .588 1½

Boston 36 32 .529 5½

Philadelphia 26 42 .382 15½

Toronto 26 43 .377 16

Southeast Division

W L Pct GB

y-Miami 54 14 .794 —

Atlanta 38 31 .551 16½

Washington 25 43 .368 29

Orlando 18 52 .257 37

Charlotte 16 52 .235 38

Central Division

W L Pct GB

x-Indiana 43 26 .623 —

Chicago 36 31 .537 6

Milwaukee 34 34 .500 8½

Detroit 23 47 .329 20½

Cleveland 22 47 .319 21

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 53 16 .768 —

Memphis 46 22 .676 6½

Houston 38 31 .551 15

Dallas 33 36 .478 20

New Orleans 24 46 .343 29½

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 51 19 .729 —

x-Denver 48 22 .686 3

Utah 34 35 .493 16½

Portland 33 36 .478 17½

Minnesota 24 43 .358 25½

Pacific Division

W L Pct GB

x-L.A. Clippers 47 22 .681 —

Golden State 39 31 .557 8½

L.A. Lakers 36 34 .514 11½

Sacramento 25 44 .362 22

Phoenix 23 47 .329 24½

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Saturday’s Games

Detroit at Charlotte, 7 p.m.

Toronto at New York, 7:30 p.m.

Indiana at Chicago, 8 p.m.

Boston at Memphis, 8 p.m.

Sacramento at Denver, 9 p.m.

Washington at Golden State, 10:30 p.m.

Brooklyn at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Sunday’s Games

Atlanta at Milwaukee, 3 p.m.

Charlotte at Miami, 6 p.m.

San Antonio at Houston, 7 p.m.

Chicago at Minnesota, 7 p.m.

Portland at Oklahoma City, 7 p.m.

Utah at Dallas, 7:30 p.m.

Brooklyn at Phoenix, 9 p.m.

Philadelphia at Sacramento, 9 p.m.

NCAA Tournament

All Times EDT

FIRST ROUND

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday, March 19

N.C. A&T 73, Liberty 72

Saint Mary’s (Cal) 67, Middle Tennessee 54

Wednesday, March 20

James Madison 68, LIU Brooklyn 55

La Salle 80, Boise State 71

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 21

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Butler 68, Bucknell 56

Marquette 59, Davidson 58

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

California 64, UNLV 61

Syracuse 81, Montana 34

Friday, March 22

At UD Arena

Dayton, Ohio

Temple 76, N.C. State 72

Indiana 83, James Madison 62

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami 78, Pacific 49

Illinois 57, Colorado 49

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Marquette (24-8) vs. Butler (27-8), 7:45 p.m.

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Syracuse (27-9) vs. California (21-11), 9:40 p.m.

Sunday, March 24

At UD Arena

Dayton, Ohio

Indiana (28-6) vs. Temple (24-9), 2:45 p.m.

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami (28-6) vs. Illinois (23-12), 8:40 p.m.

BASEBALL

Spring Training

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Kansas City 20 6 .769

Baltimore 16 7 .696

Seattle 18 9 .667

Cleveland 16 10 .615

Detroit 16 11 .593

Chicago 11 10 .524

Tampa Bay 14 13 .519

Texas 14 13 .519

Boston 14 14 .500

Minnesota 13 13 .500

Oakland 11 12 .478

Houston 11 14 .440

Toronto 11 15 .423

New York 11 17 .393

Los Angeles 7 16 .304

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Atlanta 18 12 .600

Colorado 13 11 .542

Chicago 15 15 .500

New York 11 11 .500

Philadelphia 13 13 .500

Arizona 13 14 .481

St. Louis 12 13 .480

San Diego 13 15 .464

Pittsburgh 12 14 .462

Miami 11 13 .458

San Francisco 11 13 .458

Washington 11 14 .440

Los Angeles 10 15 .400

Milwaukee 9 15 .375

Cincinnati 9 16 .360

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

Saturday’s Games

Minnesota 6, Tampa Bay 4

Detroit 10, N.Y. Yankees 6

Atlanta (ss) 10, Toronto 5

Miami 6, St. Louis 5

Atlanta (ss) 3, Houston 2

Philadelphia 13, Baltimore 4

N.Y. Mets 3, Washington 1

Pittsburgh 5, Boston 3

Chicago Cubs 7, L.A. Angels (ss) 6

Kansas City 11, Arizona 10

L.A. Angels (ss) 5, Milwaukee 1

Texas 6, Cincinnati 2

Oakland 12, San Francisco 5

Cleveland 10, Seattle 5

Chicago White Sox vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 10:05 p.m.

San Diego vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 10:10 p.m.

Sunday’s Games

Miami vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets (ss) vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. N.Y. Mets (ss) at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Chicago Cubs vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Oakland at Phoenix, 4:05 p.m.

Cincinnati vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Milwaukee (ss) vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

San Francisco vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Colorado vs. Milwaukee (ss) at Phoenix, 4:05 p.m.

Seattle vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

Monday’s Games

Boston vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Milwaukee vs. Oakland at Phoenix, 4:05 p.m.

Texas vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

San Francisco vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Angels vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Washington vs. Houston at Kissimmee, Fla., 6:05 p.m.

Pittsburgh vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 7:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 9:10 p.m.

Cleveland vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 10:10 p.m.

HOCKEY

National Hockey League

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 32 24 8 0 48 114 83

New Jersey 31 14 11 6 34 78 85

N.Y. Rangers 30 15 13 2 32 71 73

N.Y. Islanders 31 13 15 3 29 90 105

Philadelphia 30 13 16 1 27 81 92

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 30 20 5 5 45 97 75

Boston 29 20 6 3 43 84 61

Ottawa 32 17 9 6 40 83 70

Toronto 31 16 12 3 35 94 90

Buffalo 31 12 15 4 28 84 99

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 32 16 14 2 34 81 96

Carolina 30 15 13 2 32 85 86

Washington 31 14 16 1 29 89 88

Tampa Bay 31 13 17 1 27 101 95

Florida 31 9 16 6 24 77 111

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 30 24 3 3 51 102 66

Detroit 31 15 11 5 35 85 80

St. Louis 29 16 11 2 34 87 83

Columbus 31 13 12 6 32 73 80

Nashville 31 12 13 6 30 75 84

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Minnesota 30 18 10 2 38 79 71

Vancouver 31 16 9 6 38 84 83

Edmonton 29 11 11 7 29 72 85

Calgary 29 11 14 4 26 82 101

Colorado 29 11 14 4 26 75 92

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 30 22 4 4 48 100 76

Los Angeles 31 17 12 2 36 88 76

San Jose 30 13 11 6 32 71 79

Dallas 30 14 13 3 31 78 88

Phoenix 31 13 14 4 30 80 87

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Friday’s Games

Pittsburgh 4, N.Y. Islanders 2

Columbus 5, Calgary 1

Washington 6, Winnipeg 1

Detroit 5, Anaheim 1

Saturday’s Games

Ottawa 5, Tampa Bay 3

Minnesota 2, San Jose 0

Vancouver 1, Los Angeles 0

Boston at Toronto, 7 p.m.

Buffalo at Montreal, 7 p.m.

Florida at New Jersey, 7 p.m.

Columbus at Nashville, 8 p.m.

Colorado at Dallas, 8 p.m.

St. Louis at Edmonton, 10 p.m.

Sunday’s Games

Florida at N.Y. Islanders, 5 p.m.

Washington at N.Y. Rangers, 7 p.m.

Philadelphia at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Tampa Bay at Winnipeg, 8 p.m.

Vancouver at Colorado, 8 p.m.

St. Louis at Calgary, 8 p.m.

Detroit at Anaheim, 8 p.m.

Monday’s Games

Toronto at Boston, 7 p.m.

New Jersey at Ottawa, 7:30 p.m.

Los Angeles at Chicago, 8 p.m.

Edmonton at Nashville, 8 p.m.

Minnesota at Dallas, 8:30 p.m.

Detroit at Phoenix, 10 p.m.

San Jose at Anaheim, 10 p.m.

NASCAR

Sprint Cup

Auto Club 400 Lineup

After Friday qualifying; race Sunday

At Auto Club Speedway

Fontana, Calif.

Lap length: 2 miles

(Car number in parentheses)

1. (11) Denny Hamlin, Toyota, 187.451.

2. (16) Greg Biffle, Ford, 187.217.

3. (2) Brad Keselowski, Ford, 187.149.

4. (18) Kyle Busch, Toyota, 187.13.

5. (20) Matt Kenseth, Toyota, 186.688.

6. (22) Joey Logano, Ford, 186.514.

7. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 186.273.

8. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 185.864.

9. (55) Mark Martin, Toyota, 185.792.

10. (78) Kurt Busch, Chevrolet, 185.677.

11. (13) Casey Mears, Ford, 185.157.

12. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 185.085.

13. (15) Clint Bowyer, Toyota, 184.876.

14. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 184.715.

15. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 184.625.

16. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 184.374.

17. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 184.233.

18. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 184.044.

19. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 184.011.

20. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 183.988.

21. (9) Marcos Ambrose, Ford, 183.852.

22. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 183.702.

23. (43) Aric Almirola, Ford, 183.697.

24. (99) Carl Edwards, Ford, 183.57.

25. (47) Bobby Labonte, Toyota, 183.248.

26. (51) A J Allmendinger, Chevrolet, 183.113.

27. (27) Paul Menard, Chevrolet, 183.02.

28. (83) David Reutimann, Toyota, 182.825.

29. (7) Dave Blaney, Chevrolet, 182.658.

30. (35) Josh Wise, Ford, 182.639.

31. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 182.519.

32. (30) David Stremme, Toyota, 182.473.

33. (93) Travis Kvapil, Toyota, 182.44.

34. (38) David Gilliland, Ford, 181.493.

35. (98) Michael McDowell, Ford, 181.087.

36. (33) Landon Cassill, Chevrolet, 181.087.

37. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, Owner Points.

38. (44) Scott Riggs, Ford, Owner Points.

39. (32) Timmy Hill, Ford, Owner Points.

40. (10) Danica Patrick, Chevrolet, Owner Points.

41. (19) Mike Bliss, Toyota, Owner Points.

42. (34) David Ragan, Ford, Owner Points.

43. (87) Joe Nemechek, Toyota, Owner Points.

Nationwide

Royal Purple 300 Results

Saturday

(Start position in parentheses)

1. (1) Kyle Busch, Toyota, 150 laps, 149.2 rating, 0 points, $74,525.

2. (7) Sam Hornish Jr., Ford, 150, 128.1, 43, $62,025.

3. (16) Regan Smith, Chevrolet, 150, 96.7, 41, $50,825.

4. (8) Parker Kligerman, Toyota, 150, 106.7, 40, $40,975.

5. (11) Austin Dillon, Chevrolet, 150, 113.2, 39, $33,525.

6. (9) Kyle Larson, Chevrolet, 150, 104.2, 38, $30,750.

7. (2) Elliott Sadler, Toyota, 150, 114.6, 38, $29,175.

8. (12) Brian Scott, Chevrolet, 150, 95.9, 37, $26,050.

9. (15) Trevor Bayne, Ford, 150, 99.5, 35, $25,660.

10. (17) Kevin Swindell, Ford, 150, 87.9, 34, $20,575.

11. (18) Justin Allgaier, Chevrolet, 150, 85.2, 33, $25,150.

12. (6) Alex Bowman, Toyota, 150, 90.3, 32, $25,150.

13. (14) Travis Pastrana, Ford, 150, 82.1, 31, $24,750.

14. (22) Joe Nemechek, Toyota, 150, 72.6, 31, $24,565.

15. (13) Dakoda Armstrong, Chevrolet, 150, 79.3, 0, $25,605.

16. (5) Nelson Piquet Jr., Chevrolet, 150, 72.4, 28, $24,670.

17. (19) Reed Sorenson, Ford, 150, 72.7, 27, $24,110.

18. (10) Mike Bliss, Toyota, 150, 68.1, 26, $24,075.

19. (4) Brad Keselowski, Ford, 150, 85.9, 0, $18,415.

20. (24) Josh Wise, Chevrolet, 150, 64.6, 24, $24,255.

21. (23) Jeremy Clements, Chevrolet, 149, 61.7, 24, $23,820.

22. (21) Brad Sweet, Chevrolet, 149, 72.2, 22, $23,485.

23. (26) Mike Wallace, Chevrolet, 149, 56.7, 21, $17,400.

24. (34) Hal Martin, Toyota, 148, 47.9, 20, $23,240.

25. (29) Jamie Dick, Chevrolet, 147, 51.2, 19, $23,580.

26. (40) Dexter Stacey, Ford, 147, 50.7, 18, $22,995.

27. (37) Eric McClure, Toyota, 147, 41.5, 17, $22,860.

28. (27) Daryl Harr, Chevrolet, 147, 41.9, 16, $16,740.

29. (38) Juan Carlos Blum, Ford, 146, 37.4, 15, $22,565.

30. (36) Carl Long, Ford, 145, 37.9, 14, $22,755.

31. (39) Mike Harmon, Chevrolet, 143, 33.5, 13, $22,325.

32. (33) Blake Koch, Toyota, overheating, 130, 48.7, 12, $22,215.

33. (35) Jason White, Toyota, accident, 107, 39.1, 11, $22,100.

34. (3) Brian Vickers, Toyota, engine, 53, 87.5, 10, $22,739.

35. (28) Paulie Harraka, Ford, engine, 42, 50.8, 9, $21,880.

36. (30) Michael McDowell, Toyota, handling, 19, 32.6, 0, $14,595.

37. (20) Jeff Green, Toyota, vibration, 18, 31.9, 7, $14,475.

38. (31) J.J. Yeley, Chevrolet, vibration, 7, 36.5, 0, $14,365.

39. (25) Scott Riggs, Chevrolet, rear gear, 5, 33.4, 0, $14,115.

40. (32) Joey Gase, Toyota, engine, 4, 28.1, 4, $14,080.

—-

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 141.528 mph.

Time of Race: 2 hours, 7 minutes, 11 seconds.

Margin of Victory: 0.834 seconds.

Caution Flags: 4 for 17 laps.

Lead Changes: 17 among 7 drivers.

Lap Leaders: E.Sadler 1-18; K.Busch 19-35; J.Clements 36; K.Busch 37-40; S.Hornish Jr. 41-42; K.Busch 43-49; S.Hornish Jr. 50-52; K.Busch 53-54; S.Hornish Jr. 55; K.Busch 56-81; J.Nemechek 82-84; K.Busch 85-95; B.Scott 96-98; S.Hornish Jr. 99-110; B.Keselowski 111-115; S.Hornish Jr. 116-125; K.Busch 126-150.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): K.Busch, 7 times for 92 laps; S.Hornish Jr., 5 times for 28 laps; E.Sadler, 1 time for 18 laps; B.Keselowski, 1 time for 5 laps; B.Scott, 1 time for 3 laps; J.Nemechek, 1 time for 3 laps; J.Clements, 1 time for 1 lap.

Top 10 in Points: 1. S.Hornish Jr., 210; 2. R.Smith, 182; 3. B.Scott, 179; 4. J.Allgaier, 178; 5. A.Dillon, 172; 6. T.Bayne, 163; 7. K.Larson, 156; 8. P.Kligerman, 154; 9. E.Sadler, 154;

10. A.Bowman, 152.

GOLF

Arnold Palmer Invitational

Saturday

At Bay Hill Club and Lodge

Orlando, Fla.

Purse: $6.2 million

Yardage: 7,419; Par: 72

Third Round

Tiger Woods 69-70-66—205 -11

Rickie Fowler 73-67-67—207 -9

John Huh 67-69-71—207 -9

Justin Rose 65-70-72—207 -9

Thorbjorn Olesen 69-73-66—208 -8

Gonzalo Fernandez-Castano 69-71-68—208 -8

Jimmy Walker 69-69-70—208 -8

Ken Duke 70-68-70—208 -8

Bill Haas 69-66-73—208 -8

Keegan Bradley 74-69-66—209 -7

Mark Wilson 71-68-70—209 -7

Brian Stuard 74-69-67—210 -6

Brad Fritsch 68-72-70—210 -6

Henrik Stenson 71-71-69—211 -5

Ian Poulter 72-69-70—211 -5

Hunter Mahan 71-70-70—211 -5

John Rollins 68-72-71—211 -5

Ben Kohles 69-73-70—212 -4

Ben Curtis 72-70-70—212 -4

Matt Every 72-75-66—213 -3

Cameron Tringale 72-73-68—213 -3

Jason Day 71-74-68—213 -3

John Senden 71-72-70—213 -3

Luke Guthrie 73-67-73—213 -3

Sean O’Hair 69-76-69—214 -2

Scott Brown 74-71-69—214 -2

Erik Compton 72-72-70—214 -2

Billy Horschel 72-73-69—214 -2

William McGirt 74-70-70—214 -2

Sergio Garcia 72-69-73—214 -2

Vijay Singh 71-68-75—214 -2

J.J. Henry 71-67-76—214 -2

Martin Laird 74-73-68—215 -1

Zach Johnson 70-76-69—215 -1

Kevin Streelman 74-71-70—215 -1

Camilo Villegas 71-74-70—215 -1

Vaughn Taylor 71-74-70—215 -1

Carl Pettersson 72-72-71—215 -1

Ben Crane 70-74-71—215 -1

Richard H. Lee 73-70-72—215 -1

Chris Kirk 71-72-72—215 -1

Retief Goosen 73-69-73—215 -1

Charles Howell III 73-69-73—215 -1

Matt Jones 71-70-74—215 -1

Bob Estes 71-69-75—215 -1

Johnson Wagner 76-71-69—216 E

George Coetzee 73-74-69—216 E

David Toms 74-72-70—216 E

Josh Teater 75-71-70—216 E

Pat Perez 71-75-70—216 E

Francesco Molinari 75-71-70—216 E

David Lingmerth 71-74-71—216 E

Gary Woodland 70-73-73—216 E

Sang-Moon Bae 71-69-76—216 E

David Hearn 75-71-71—217 +1

Lee Janzen 73-73-71—217 +1

Nick Watney 69-76-72—217 +1

Bubba Watson 74-71-72—217 +1

Tag Ridings 70-74-73—217 +1

Chris Stroud 72-71-74—217 +1

Greg Owen 74-73-71—218 +2

Lee Westwood 71-75-72—218 +2

Ryo Ishikawa 69-77-72—218 +2

Graham DeLaet 76-69-73—218 +2

Boo Weekley 72-70-76—218 +2

Chad Campbell 77-67-75—219 +3

Stewart Cink 70-73-76—219 +3

Charlie Beljan 76-71-73—220 +4

Harris English 75-72-73—220 +4

Jim Furyk 71-74-75—220 +4

Robert Allenby 73-74-74—221 +5

Graeme McDowell 72-74-75—221 +5

Nicholas Thompson 74-72-75—221 +5

Justin Hicks 74-71-77—222 +6

Tommy Gainey 72-73-77—222 +6

Doug LaBelle II 73-73-77—223 +7

Rod Perry 76-71-78—225 +9

Mike Weir 76-70-WD

LOCAL NOTES

BASEBALL

YOUTH UMPIRES WANTED

Anyone interested in umpiring for the Bradley County Parks and Recreation youth baseball leagues at Bradley North, Blue Springs or the Bradley County Industrial Park leagues should contact Greg Geren at 240-8314. The season begins April 1.

NEW TRAVEL TEAM

A new 12-under travel baseball team will start play this spring after the middle school season is over. Players cannot turn 12 before May 1 of this year. Playing mostly local tournaments, the cost will be low to participate. An experienced coaching staff will direct in a fun atmosphere. For more information or to set up a tryout call 715-5690.

FCA BANQUET

The Ocoee Regions Fellowship of Christian Athletes (FCA) will be hosting their 2013 FCA Spring Banquet on April 11 at First Baptist Church. The banquet begin at 6:30 p.m.with former SEC chaplain and FCA Hall of Champions inductee Ken Smith as the guest speaker for the evening. For more information on the FCA spring banquet contact either Robert Green at 284-0105, Shane Gibson at 284-0155 or Marty Gregory at 240-7217.

SOFTBALL

ASA UMPIRE MEETINGS SET

The Bradley/Cleveland Softball Umpire Association is recruiting umpires and scorekeepers for the 2013 ASA season and has set their preseason meeting dates and times. The group’s final pre-season meeting will be March 24. The Sunday meeting will be held at 2 p.m. at the Cleveland Community Center on South Church Street. For more information contact Randy Moore at 504-3839 or Rita Hannah at 559-3322.

ADULT SOFTBALL LEAGUES MEETINGS

Anyone interested in putting a team in the spring and summer softball leagues must attend the final preseason meeting being held March 26. All meetings will be held at the South Cleveland Community Center, on South Church Street, beginning at 6 p.m. For more information call 559-3322.

TRANSACTIONS

Saturday’s Sports Transactions

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Optioned LHP Zach Britton, INF Jonathan Schoop and INF Yamaico navarro to Norfolk (IL). Reassigned RHP Daniel McCutchen to their minor league camp.

KANSAS CITY ROYALS — Optioned 2B Johnny Giavotella to Omaha (PCL).

NEW YORK YANKEES — Agreed to terms with RHP Chien-Ming Wang on a minor league contract.

OAKLAND ATHLETICS — Claimed 1B Nate Freiman off waivers from Houston. Placed RHP Fernando Rodriguez on the 60-day DL.

SEATTLE MARINERS — Released RHP Jon Garland and INF Mike Jacobs.

TAMPA BAY RAYS — Released OF Jack Cust. Assigned OF Rich Thompson, 1B-OF Leslie Anderson, INF Cole Figueroa, RHP Dane De La Rosa and RHP Kirby Yates to their minor league camp.

TEXAS RANGERS — Assigned RHP Lisalverto Bonilla, RHP Ben Rowen, RHP Randy Wells, and INF Yangervis Solarte to their minor league camp. Released C Konrad Schmidt.

National League

FLORIDA MARLINS — Agreed to terms with INF Wilson Valdez on a minor league contract.

MILWAUKEE BREWERS — Optioned RHP Michael Olmsted to Nashville (PCL).

PITTSBURGH PIRATES — Released OF Brad Hawpe.

ST. LOUIS CARDINALS — Reassigned RHP Seth Maness, C Audry Perez, C J.R. Towles, INF Kolten Wong and OF Justin Christian to their minor league camp.

FOOTBALL

National Football League

CHICAGO BEARS — Agreed to terms with S Tom Zbikowski on a one-year contract.

CINCINNATI BENGALS — Signed QB Josh Johnson. Re-signed TE Richard Quinn.

HOUSTON TEXANS — Signed P Shane Lechler.

HOCKEY

National Hockey League

COLUMBUS BLUE JACKETS — Recalled F Sean Collins from Springfield (AHL).

DALLAS STARS — Recalled G Richard Bachman from Texas (AHL). Assigned G Jack Campbell to Texas.

NEW YORK RANGERS — Recalled F Kris Newbury from Connecticut (AHL).

PHOENIX COYOTES — Recalled G Chad Johnson from Portland (AHL). Reassigned G Mike Lee to Portland.

ST. LOUIS BLUES — Activated F T.J. Oshie from injured reserve.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Agreed to terms with F Nate Thomson on a four-year contract.

WASHINGTON CAPITALS — Assigned RW Joey Crabb to Hershey (AHL).

American Hockey League

SAN ANTONIO RAMPAGE — Signed D George Hughes to an amateur tryout contract.

ECHL

READING ROYALS — Released F Robbie Bourdon from his amateur tryout agreement.

COLLEGE

PITTSBURGH — Agreed to terms with men’s basketball coach Jamie Dixon on a contract extension through 2023.