Scoreboard 5-7
May 07, 2013 | 319 views | 0 0 comments | 1 1 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

SportsWatch

All Times EDT

Tuesday, May 7

HOCKEY

1 p.m.

NBCSN — IIHF World Championship, preliminary round, United States vs. Russia, at Helsinki

MAJOR LEAGUE BASEBALL

7 p.m.

MLB — Regional coverage, Detroit at Washington or Atlanta at Cincinnati

8 p.m.

WGN — St. Louis at Chicago Cubs

NBA BASKETBALL

Time TBA

TNT — Playoffs, doubleheader, conference semifinals, teams TBD

NHL HOCKEY

7 p.m.

CNBC — Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Montreal at Ottawa

NBCSN — Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Pittsburgh at N.Y. Islanders

9:30 p.m.

NBCSN — Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Chicago at Minnesota

10 p.m.

CNBC — Playoffs, conference quarterfinals, game 4, Vancouver at San Jose

ON TAP

Tuesday, May 7

BASEBALL

District 5-AAA Tournament

at Soddy-Daisy H.S.

Rhea County vs. Bradley Central, 5

Cleveland vs. Walker Valley, 8

District 5-AA Tournament

McMinn Central at Sequoyah, 5

Meigs County at Polk County, 5*

*if Polk field unplayable game will move to Sequoyah at 7:30 p.m.

SOCCER

District 5-AAA Tournament

Cleveland at Ooltewah, 7

Soddy-Daisy at McMinn County, 7

SOFTBALL

District 5-AAA Tournament

at Rhea County H.S.

Rhea County vs. Soddy-Daisy, 4

Cleveland vs. Bradley, 6

Ooltewah vs. Walker Valley, 8

District 5-AA Tournament

Sequoyah at Polk County, 5:30

McMinn Central at Meigs County, 5:30

Wednesday, May 8

BASEBALL

District 5-AAA Tournament

at Soddy-Daisy H.S.

Soddy-Daisy vs. Ooltewah, 5

Bradley/Rhea winner vs. WV/Cleveland winner, 8

District 5-AA Tournament

Tuesday losers at home of higher seed, TBA

Tuesday winners at home of higher seed, TBA

SOFTBALL

District 5-AAA Tournament

at Rhea County H.S.

McMinn County vs. Rhea/SD loser, 4

Cleveland/Bradley winner vs. WV/Ooltewah loser, 6

WV/Ooltewah winner vs. Rhea/SD winner, 8

District 5-AA Tournament

Tuesday winners at home of higher seed, 5:30

Tuesday losers at home of higher seed, 5:30

Thursday, May 9

BASEBALL

District 5-AAA Tournament

at Soddy-Daisy H.S.

Loser’s bracket final, 7

District 5-AA Tournament

Loser’s bracket final at home of higher seed, 5

NAIA National Tournament

Opening Round

at Olympic Field

Lee University participating

Teams, pairing and time, TBA

SOCCER

District 5-AAA Tournament

Championship Game at home of higher seed, 7

SOFTBALL

District 5-AAA Tournament

at Rhea County H.S.

Game 7 winner vs. Game 8 winner, 5

Game 9 loser vs. Game 10 winner, 7

District 5-AA Tournament

Loser’s bracket final at home of higher seed, TBA

Friday, May 10

BASEBALL

District 5-AAA Tournament

Championship Game, 4

If necessary game, 7

District 5-AA Tournament

Championship game at home of higher seed, 5

If necessary game, TBA

NAIA National Tournament

Opening Round

at Olympic Field

Lee University participating

Teams, pairing and time, TBA

SOFTBALL

District 5-AAA Tournament

at Rhea County H.S.

Championship Game, 5

If necessary game, 7

District 5-AA Tournament

Championship game at home of higher seed, TBA

TRACK

Lee University at Georgia Tech Invitational

Saturday, May 11

BASEBALL

NAIA National Tournament

Opening Round

at Olympic Field

Lee University participating

Teams, pairing and time, TBA

BASKETBALL

NBA

Daily Playoff Glance

(x-if necessary)

(Best-of-7)

CONFERENCE SEMIFINALS

Sunday, May 5

Oklahoma City 93, Memphis 91, Oklahoma City leads series 1-0

Indiana 102, New York 95, Indiana leads series 1-0

Monday, May 6

Chicago 93, Miami 86, Chicago leads series 1-0

San Antonio 129, Golden State 127, 2OT, San Antonio leads series 1-0

Tuesday, May 7

Indiana at New York, 7 p.m.

Memphis at Oklahoma City, 9:30 p.m.

Wednesday, May 8

Chicago at Miami, 7 p.m.

Golden State at San Antonio, 9:30 p.m.

Friday, May 10

Miami at Chicago, 8 p.m.

San Antonio at Golden State, 10:30 p.m.

Saturday, May 11

Oklahoma City at Memphis, 5 p.m.

New York at Indiana, 8 p.m.

Sunday, May 12

San Antonio at Golden State, 3:30 p.m.

Monday, May 13

Miami at Chicago, 7 p.m.

Oklahoma City at Memphis, 9:30 p.m.

Tuesday, May 14

New York at Indiana, TBA

x-Golden State at San Antonio, 9:30 p.m.

Wednesday, May 15

x-Chicago at Miami, TBA

x-Memphis at Oklahoma City, TBA

Thursday, May 16

x-Indiana at New York, 8 p.m.

x-San Antonio at Golden State, TBA

Friday, May 17

x-Miami at Chicago, TBA

x-Oklahoma City at Memphis, TBA

Saturday, May 18

x-New York at Indiana, TBA

Sunday, May 19

x-Chicago at Miami, TBA

x-Golden State at San Antonio, TBA

x-Memphis at Oklahoma City, TBA

Monday, May 20

x-Indiana at New York, 8 p.m.

BASEBALL

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 19 12 .613 —

Washington 17 15 .531 2½

Philadelphia 15 18 .455 5

New York 12 16 .429 5½

Miami 10 23 .303 10

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 20 11 .645 —

Pittsburgh 17 14 .548 3

Cincinnati 18 15 .545 3

Milwaukee 14 16 .467 5½

Chicago 12 20 .375 8½

West Division

W L Pct GB

San Francisco 19 13 .594 —

Colorado 18 13 .581 ½

Arizona 17 15 .531 2

San Diego 14 18 .438 5

Los Angeles 13 18 .419 5½

Monday's Games

Atlanta 7, Cincinnati 4

Chicago Cubs 9, Texas 2

Arizona 9, L.A. Dodgers 2

San Diego 5, Miami 0

Philadelphia 6, San Francisco 2

Tuesday's Games

Detroit (Ani.Sanchez 3-2) at Washington (Zimmermann 5-1), 7:05 p.m.

Seattle (Harang 1-3) at Pittsburgh (Ja.McDonald 2-2), 7:05 p.m.

Atlanta (Medlen 1-4) at Cincinnati (H.Bailey 1-3), 7:10 p.m.

Chicago White Sox (H.Santiago 1-1) at N.Y. Mets (Harvey 4-0), 7:10 p.m.

St. Louis (Lynn 5-0) at Chicago Cubs (Wood 2-2), 8:05 p.m.

Texas (Grimm 2-1) at Milwaukee (W.Peralta 2-2), 8:10 p.m.

N.Y. Yankees (Kuroda 4-1) at Colorado (J.De La Rosa 2-3), 8:40 p.m.

Arizona (McCarthy 0-3) at L.A. Dodgers (Beckett 0-4), 10:10 p.m.

Miami (Sanabia 2-4) at San Diego (Stults 2-2), 10:10 p.m.

Philadelphia (K.Kendrick 3-1) at San Francisco (Lincecum 2-1), 10:15 p.m.

Wednesday's Games

Atlanta (Minor 3-2) at Cincinnati (Leake 2-1), 12:35 p.m.

Seattle (F.Hernandez 4-2) at Pittsburgh (A.Burnett 3-2), 12:35 p.m.

St. Louis (Westbrook 2-1) at Chicago Cubs (Villanueva 1-2), 2:20 p.m.

Miami (Nolasco 2-3) at San Diego (Marquis 3-2), 3:40 p.m.

Philadelphia (Pettibone 2-0) at San Francisco (Zito 3-1), 3:45 p.m.

Detroit (Fister 4-0) at Washington (Haren 3-3), 7:05 p.m.

Chicago White Sox (Peavy 3-1) at N.Y. Mets (Hefner 0-3), 7:10 p.m.

Texas (D.Holland 2-2) at Milwaukee (Lohse 1-3), 8:10 p.m.

N.Y. Yankees (D.Phelps 1-1) at Colorado (Nicasio 3-0), 8:40 p.m.

Arizona (Miley 2-1) at L.A. Dodgers (Kershaw 3-2), 10:10 p.m.

American League

East Division

W L Pct GB

Boston 21 11 .656 —

New York 18 12 .600 2

Baltimore 19 13 .594 2

Tampa Bay 14 17 .452 6½

Toronto 12 21 .364 9½

Central Division

W L Pct GB

Detroit 19 11 .633 —

Kansas City 17 11 .607 1

Cleveland 15 14 .517 3½

Minnesota 13 15 .464 5

Chicago 13 17 .433 6

West Division

W L Pct GB

Texas 20 12 .625 —

Oakland 18 15 .545 2½

Seattle 15 18 .455 5½

Los Angeles 11 20 .355 8½

Houston 8 24 .250 12

Monday's Games

Chicago White Sox 2, Kansas City 1, 11 innings

Cleveland 7, Oakland 3

Boston 6, Minnesota 5, 11 innings

Toronto 8, Tampa Bay 7

Chicago Cubs 9, Texas 2

Tuesday's Games

Detroit (Ani.Sanchez 3-2) at Washington (Zimmermann 5-1), 7:05 p.m.

Kansas City (E.Santana 3-1) at Baltimore (W.Chen 2-3), 7:05 p.m.

Oakland (Milone 3-3) at Cleveland (McAllister 2-3), 7:05 p.m.

Seattle (Harang 1-3) at Pittsburgh (Ja.McDonald 2-2), 7:05 p.m.

Chicago White Sox (H.Santiago 1-1) at N.Y. Mets (Harvey 4-0), 7:10 p.m.

Minnesota (Diamond 2-2) at Boston (Dempster 2-2), 7:10 p.m.

Toronto (Happ 2-2) at Tampa Bay (Ro.Hernandez 1-4), 7:10 p.m.

L.A. Angels (C.Wilson 3-0) at Houston (Lyles 0-0), 8:10 p.m.

Texas (Grimm 2-1) at Milwaukee (W.Peralta 2-2), 8:10 p.m.

N.Y. Yankees (Kuroda 4-1) at Colorado (J.De La Rosa 2-3), 8:40 p.m.

Wednesday's Games

Seattle (F.Hernandez 4-2) at Pittsburgh (A.Burnett 3-2), 12:35 p.m.

Detroit (Fister 4-0) at Washington (Haren 3-3), 7:05 p.m.

Kansas City (Mendoza 0-1) at Baltimore (Tillman 2-1), 7:05 p.m.

Oakland (Griffin 3-2) at Cleveland (Masterson 4-2), 7:05 p.m.

Chicago White Sox (Peavy 3-1) at N.Y. Mets (Hefner 0-3), 7:10 p.m.

Minnesota (P.Hernandez 1-0) at Boston (Doubront 3-1), 7:10 p.m.

Toronto (Romero 0-1) at Tampa Bay (M.Moore 5-0), 7:10 p.m.

L.A. Angels (Blanton 0-5) at Houston (B.Norris 3-3), 8:10 p.m.

Texas (D.Holland 2-2) at Milwaukee (Lohse 1-3), 8:10 p.m.

N.Y. Yankees (D.Phelps 1-1) at Colorado (Nicasio 3-0), 8:40 p.m.

HOCKEY

NHL

Daily Playoff Glance

All Times EDT

(x-if necessary)

FIRST ROUND

(Best-of-7)

Tuesday, April 30

Chicago 2, Minnesota 1, OT

St. Louis 2, Los Angeles 1, OT

Anaheim 3, Detroit 1

Wednesday, May 1

Boston 4, Toronto 1

Pittsburgh 5, N.Y. Islanders 0

San Jose 3, Vancouver 1

Thursday, May 2

Ottawa 4, Montreal 2

Washington 3, N.Y. Rangers 1

St. Louis 2, Los Angeles 1

Detroit 5, Anaheim 4, OT

Friday, May 3

Montreal 3, Ottawa 1

N.Y. Islanders 4, Pittsburgh 3

Chicago 5, Minnesota 2

San Jose 3, Vancouver 2, OT

Saturday, May 4

Washington 1, N.Y. Rangers 0

Toronto 4, Boston 2

Anaheim 4, Detroit 0

Los Angeles 1, St. Louis 0

Sunday, May 5

Pittsburgh 5, N.Y. Islanders 4, OT, Pittsburgh leads series 2-1

Ottawa 6, Montreal 1, Ottawa leads series 2-1

San Jose 5, Vancouver 2, San Jose leads series 3-0

Minnesota 3, Chicago 2, OT, Chicago leads series 2-1

Monday, May 6

Boston 5, Toronto 2, Boston leads series 2-1

N.Y. Rangers 4, Washington 3, Washington leads series 2-1

Detroit 3, Anaheim 2, OT, series tied 2-2

Los Angeles 4, St. Louis 3, series tied 2-2

Tuesday, May 7

Montreal at Ottawa, 7 p.m.

Pittsburgh at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Chicago at Minnesota, 9:30 p.m.

Vancouver at San Jose, 10 p.m.

Wednesday, May 8

Boston at Toronto, 7 p.m.

Washington at N.Y. Rangers, 7:30 p.m.

Los Angeles at St. Louis, 9 p.m.

Detroit at Anaheim, 10 p.m.

Thursday, May 9

N.Y. Islanders at Pittsburgh, 7 p.m.

Ottawa at Montreal, 7 p.m.

x-San Jose at Vancouver, 10 p.m.

Minnesota at Chicago, TBA

Friday, May 10

Toronto at Boston, 7 p.m.

NY Rangers at Washington, 7:30 p.m.

St. Louis at Los Angeles, TBA

Anaheim at Detroit, TBA

Saturday, May 11

Anaheim at Detroit, 7:30 p.m.

St. Louis at Los Angeles, 10 p.m.

x-Pittsburgh at N.Y. Islanders, TBA

x-Montreal at Ottawa, TBA

x-Chicago at Minnesota, TBA

x-Vancouver at San Jose, TBA

Sunday, May 12

x-Detroit at Anaheim, TBA

x-Minnesota at Chicago, TBA

x-Boston at Toronto, TBA

x-Ottawa at Montreal, TBA

x-NY Islanders at Pittsburgh, TBA

x-Washington at N.Y. Rangers, TBA

Monday, May 13

x-NY Rangers at Washington, TBA

x-Toronto at Boston, TBA

x-San Jose at Vancouver, TBA

x-Los Angeles at St. Louis, TBA

NASCAR

Sprint Cup Schedule-Winners

Feb. 16 — x-The Sprint Unlimited (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 1 (Kevin Harvick)

Feb. 21 — x-Budweiser Duel 2 (Kyle Busch)

Feb. 24 — Daytona 500 (Jimmie Johnson)

March 3 — Subway Fresh Fit 500 (Carl Edwards)

March 10 — Kobalt Tools 400, (Jimmie Johnson)

March 17 — Food City 500, (Kasey Kahne)

March 24 — Auto Club 400, (Kyle Busch)

April 7 — STP Gas Booster 500, (Jimmie Johnson)

April 13 — NRA 500, (Kyle Busch)

April 21 — STP 400, (Matt Kenseth)

April 27 — Toyota Owners 400, (Kevin Harvick)

May 5 — Aaron’s 499, (David Ragan)

May 11 — Bojangles’ Southern 500, Darlington, S.C.

May 18 — x-Sprint Showdown, Concord, N.C.

May 18 — x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C.

May 26 — Coca-Cola 600, Concord, N.C.

June 2 — Dover 400, Dover, Del.

June 9 — Pocono 400, Long Pond, Pa.

June 16 — Quicken Loans 400, Brooklyn, Mich.

June 23 — Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.

June 29 — Quaker State 400, Sparta, Ky.

July 6 — Coke Zero 400 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 14 — New Hampshire 300, Loudon, N.H.

July 28 — Crown Royal Presents The Your Hero’s Name Here 400 at The Brickyard, Indianapolis

Aug. 4 — Pennsylvania 400, Long Pond, Pa.

Aug. 11 — Cheez-It 355 at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 18 — Pure Michigan 400, Brooklyn, Mich.

Aug. 24 — Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn.

Sep. 1 — AdvoCare 500 at Atlanta, Hampton, Ga.

Sep. 7 — Federated Auto Parts 400, Richmond, Va.

Sep. 15 — GEICO 400, Joliet, Ill.

Sep. 22 — Sylvania 300, Loudon, N.H.

Sep. 29 — AAA 400, Dover, Del.

Oct. 6 — Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 12 — Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 20 — Camping World RV Sales 500, Talladega, Ala.

Oct. 27 — Goody’s Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 10 — AdvoCare 500, Avondale, Ariz.

Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

Points Leaders

1. Jimmie Johnson, 383.

2. Carl Edwards, 342.

3. Dale Earnhardt Jr., 324.

4. Clint Bowyer, 316.

5. Brad Keselowski, 314.

6. Kasey Kahne, 299.

7. Aric Almirola, 293.

8. Paul Menard, 290.

9. Kyle Busch, 285.

10. Greg Biffle, 280.

11. Matt Kenseth, 279.

12. Kevin Harvick, 276.

13. Martin Truex Jr., 269.

14. Jeff Gordon, 269.

15. Jamie McMurray, 267.

16. Ricky Stenhouse Jr., 256.

17. Ryan Newman, 242.

18. Joey Logano, 237.

19. Jeff Burton, 235.

20. Kurt Busch, 231.

21. Marcos Ambrose, 225.

22. Tony Stewart, 224.

23. Mark Martin, 207.

24. Casey Mears, 203.

25. Juan Pablo Montoya, 202.

26. David Ragan, 192.

27. Danica Patrick, 180.

28. Bobby Labonte, 177.

29. David Gilliland, 173.

Nationwide

Feb. 23 — DRIVE4COPD 300 (Tony Stewart)

March 2 — Dollar General 200 fueled by AmeriGas (Kyle Busch)

March 9 — Sam’s Town 300 (Sam Hornish Jr.)

March 16 — Jeff Foxworthy’s Grit Chips 300, (Kyle Busch)

March 23 — Royal Purple 300, (Kyle Busch)

April 12 — O’Reilly Auto Parts 300, (Kyle Busch)

April 26 — ToyotaCare 250, (Brad Keselowski)

May 4 — Aaron’s 312, (Regan Smith)

May 10 — Darlington 200, Darlington, S.C.

May 25 — History 300, Concord, N.C.

June 1 — 5-hour ENERGY 200, Dover, Del.

June 8 — DuPont Pioneer 250, Newton, Iowa

June 15 — Alliance Truck Parts 250, Brooklyn, Mich.

June 22 — Road America 200, Elkhart Lake, Wis.

June 28 — Feed The Children 300, Sparta, Ky.

July 5 — Subway Firecracker 250 powered by Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 13 — New Hampshire 200, Loudon, N.H.

July 21 — STP 300, Joliet, Ill.

July 27 — Indiana 250, Indianapolis

Aug. 3 — U.S. Cellular 250, Newton, Iowa

Aug. 10 — Zippo 200, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 17 — Nationwide Children’s Hospital 200, Lexington, Ohio

Aug. 23 — Food City 250, Bristol, Tenn.

Aug. 31 — Atlanta 300, Hampton, Ga.

Sep. 6 — Virginia 529 College Savings 250, Richmond, Va.

Sep. 14 — Dollar General 300 powered by Coca-Cola, Joliet, Ill.

Sep. 21 — Kentucky 300, Sparta, Ky.

Sep. 28 — Dover 200, Dover, Del.

Oct. 5 — Kansas Lottery 300, Kansas City, Kan.

Oct. 11 — Dollar General 300, Concord, N.C.

Nov. 2 — O’Reilly Auto Parts Challenge, Fort Worth, Texas

Nov. 9 — Great Clips 200, Avondale, Ariz.

Nov. 16 — Ford EcoBoost 300, Homestead, Fla.

Points Leaders

1. Regan Smith, 305.

2. Sam Hornish Jr., 278.

3. Justin Allgaier, 265.

4. Parker Kligerman, 258.

5. Elliott Sadler, 258.

6. Austin Dillon, 257.

7. Brian Scott, 254.

8. Brian Vickers, 252.

9. Alex Bowman, 231.

10. Trevor Bayne, 230.

11. Mike Bliss, 221.

12. Kyle Larson, 210.

13. Reed Sorenson, 207.

14. Nelson Piquet Jr., 202.

15. Travis Pastrana, 198.

16. Jeffrey Earnhardt, 156.

17. Joe Nemechek, 155.

18. Eric McClure, 149.

19. Mike Wallace, 146.

20. Blake Koch, 139.

21. Hal Martin, 126.

22. Jamie Dick, 125.

23. Josh Wise, 117.

24. Robert Richardson Jr., 116.

25. Jason White, 112.

26. Johanna Long, 110.

27. Dexter Stacey, 104.

28. Jeremy Clements, 98.

29. Kevin Swindell, 88.

30. Mike Harmon, 86.

31. Juan Carlos Blum, 86.

32. Brad Sweet, 76.

33. Chris Buescher, 64.

34. Scott Lagasse Jr., 52.

35. Joey Gase, 43.

36. Jeff Green, 43.

37. Daryl Harr, 39.

38. Ryan Reed, 28.

39. Donnie Neuenberger, 25.

40. Kevin Lepage, 24.

41. Danny Efland, 20.

42. Michael Annett, 18.

43. Tanner Berryhill, 16.

44. Brad Teague, 15.

45. Chase Miller, 15.

46. Carl Long, 14.

47. Tim Andrews, 14.

48. Bobby Gerhart, 13.

49. Morgan Shepherd, 9.

50. Paulie Harraka, 9.