Scoreboard 9-27
Sep 27, 2013 | 410 views | 0 0 comments | 10 10 recommendations | email to a friend | print
ON AIR

TV SportsWatch

Friday, Sept. 27

AUTO RACING

11 a.m.

FS1 — NASCAR, Sprint Cup, practice for AAA 400, at Dover, Del.

12:30 p.m.

FS1 — NASCAR, Nationwide Series, practice for 5-Hour Energy 200, at Dover, Del.

3 p.m.

ESPN2 — NASCAR, Sprint Cup, pole qualifying for AAA 400, at Dover, Del.

CANADIAN FOOTBALL LEAGUE

10:30 p.m.

NBCSN — British Columbia at Winnipeg (same-day tape)

COLLEGE FOOTBALL

9 p.m.

ESPN — Utah St. at San Jose St.

GOLF

8:30 a.m.

TGC — European PGA Tour, Alfred Dunhill Links Championship, second round, at St. Andrews and Carnoustie, Scotland

3 p.m.

TGC — Web.com Tour Championship, second round, at Ponte Vedra Beach, Fla.

6:30 p.m.

TGC — Champions Tour, First Tee Open, first round, at Pebble Beach, Calif.

PREP FOOTBALL

10 p.m.

FS1 — Edison (Calif.) at Mater Dei (Calif.)

SOCCER

8:25 p.m.

ESPN2 — Liga MX, UANL at Queretaro

10 p.m.

NBCSN — MLS, Philadelphia at Kansas City

Saturday, Sept. 28

AUTO RACING

2:30 p.m.

NBC — TORC, at Primm, Nev.

3:30 p.m.

ESPN — NASCAR, Nationwide Series, 5-Hour Energy 200, at Dover, Del.

8:30 p.m.

FS1 — NASCAR, Truck Series, Smith’s 350, at Las Vegas

1 a.m.

ESPN2 — NHRA, qualifying for Midwest Nationals, at Madison, Ill. (delayed tape)

BOXING

10:15 p.m.

HBO — Heavyweights, champion Adonis Stevenson (21-1-0), vs. Tavoris Cloud (24-1-0), for WBC light heavyweight title, at Montreal; super middleweights, Julio Cesar Chavez Jr. (46-1-1) vs. Bryan Vera (23-6-0), at Carson, Calif.

COLLEGE FOOTBALL

NoonABC — South Carolina at UCF

ESPN — Oklahoma St. at West Virginia

ESPN2 — N. Illinois at Purdue

FS1 — SMU at TCU

2 p.m.

ESPNEWS — Navy at W. Kentucky

3:30 p.m.

ABC — Regional coverage, Florida State at Boston College or Iowa at Minnesota

CBS — National coverage, LSU at Georgia

ESPN2 — Regional coverage, Florida State at Boston College or Iowa at Minnesota

NBC — Oklahoma at Notre Dame

4 p.m.

FSN — Houston at UTSA

FS1 — Louisiana Tech vs. Army, at Dallas

6:30 p.m.

ESPN — Mississippi at Alabama

7 p.m.

ESPN2 — Texas A&M at Arkansas

FOX — Arizona at Washington

7:30 p.m.

NBCSN — Brown at Harvard

8:07 p.m.

ABC — Wisconsin at Ohio St.

10 p.m.

ESPN — Stanford at Washington St.

10:30 p.m.

ESPN2 — Southern Cal at Arizona St.

GOLF

8:30 a.m.

TGC — European PGA Tour, Alfred Dunhill Links Championship, third round, at St. Andrews and Carnoustie, Scotland

3 p.m.

TGC — Web.com Tour Championship, third round, at Ponte Vedra Beach, Fla.

6:30 p.m.

TGC — Champions Tour, First Tee Open, second round, at Pebble Beach, Calif.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

12:30 p.m.

FOX — Teams TBA

7:05 p.m.

WGN — Chicago Cubs at St. Louis

SOCCER

7:40 a.m.

NBCSN — Premier League, Chelsea at Tottenham

9:55 a.m.

NBCSN — Premier League, Manchester City at Aston Villa

12:30 p.m.

NBC — Premier League, Arsenal at Swansea City

ON TAP

Friday, Sept 27

FOOTBALL

District 5-AAA

Signal Mountain at Bradley Central, 7:30

Cleveland at Knox West, 7:30

Walker Valley at Polk County, 7:30

Kingsport Dobyns-Bennett at Ooltewah, 7:30

Soddy-Daisy at Tyner, 7:30

McMinn County, East Hamilton have byes

District 5-AA

Walker Valley at Polk County, 7:30

Loudon at East Ridge, 7:30

McMinn Central at Meigs County, 7:30

Sweetwater at Silverdale Academy, 7:30

Sequoyah has a bye

SOCCER

West Florida at Lee (M), 7

Cleveland vs. Tennessee High (CCS Tournament), 7

Bradley Central in Ladies Championship Tournament, Nashville

VOLLEYBALL

Cleveland Christian, Knoxville Apostolic at Knoxville Christian, 5

Lee at Valdosta (Ga.) State, 7

Saturday, Sept. 28

FOOTBALL

Ocoee Middle at Cleveland Middle (6), 10 a.m.

GOLF

Lee (W) at Lander Lady Bearcat (Hilton Head, S.C.), TBA

GIRLS SOCCER

Cleveland vs. Shelbyville (CCS Tournament), 11 a.m.

Bradley Central in Ladies Championship Tournament, Nashville

VOLLEYBALL

Lee at West Georgia, 2

Bradley, Cleveland, Walker Valley in JV Choo Choo Classic at East Ridge, TBA

Sunday, Sept. 29

GOLF

Lee (W) at Lander Lady Bearcat (Hilton Head, S.C.), TBA

SOCCER

Lee (M) at West Alabama, 3

BASEBALL

National League

East Division

W L Pct GB

x-Atlanta 94 65 .591 —

Washington 84 75 .528 10

New York 73 86 .459 21

Philadelphia 72 87 .453 22

Miami 59 100 .371 35

Central Division

W L Pct GB

z-St. Louis 94 65 .591 —

z-Pittsburgh 91 68 .572 3

z-Cincinnati 90 69 .566 4

Milwaukee 72 87 .453 22

Chicago 66 93 .415 28

West Division

W L Pct GB

x-Los Angeles 91 68 .572 —

Arizona 80 79 .503 11

San Diego 75 84 .472 16

San Francisco 74 85 .465 17

Colorado 72 87 .453 19

z-clinched playoff berth

x-clinched division

Thursday’s Games

San Diego 3, Arizona 2, 11 innings

Milwaukee 4, N.Y. Mets 2

Atlanta 7, Philadelphia 1

San Francisco 3, L.A. Dodgers 2

Friday’s Games

Detroit (Porcello 13-8) at Miami (Koehler 4-10), 7:10 p.m.

Milwaukee (Gallardo 11-10) at N.Y. Mets (C.Torres 4-5), 7:10 p.m.

Pittsburgh (A.J.Burnett 9-11) at Cincinnati (H.Bailey 11-11), 7:10 p.m.

Philadelphia (Cl.Lee 14-7) at Atlanta (Medlen 14-12), 7:30

Chicago Cubs (T.Wood 9-11) at St. Louis (Lynn 14-10), 8:15

Washington (Strasburg 7-9) at Arizona (Corbin 14-7), 9:40 Colorado (McHugh 0-3) at L.A. Dodgers (Kershaw 15-9), 10:10 p.m.

San Diego (B.Smith 1-2) at San Francisco (Vogelsong 3-6), 10:15 p.m.

Saturday’s Games

Pittsburgh (Morton 7-4) at Cincinnati (Arroyo 14-11), 1:05

San Diego (Stults 10-13) at San Francisco (Petit 4-0), 4:05

Milwaukee (J.Nelson 0-0) at N.Y. Mets (Harang 0-1), 4:10

Detroit (Ani.Sanchez 14-8) at Miami (Eovaldi 4-6), 7:10 p.m.

Philadelphia (Undecided) at Atlanta (Minor 13-8), 7:10 p.m.

Chicago Cubs (E.Jackson 8-17) at St. Louis (J.Kelly 9-5), 7:15 p.m.

Washington (Haren 9-14) at Arizona (McCarthy 5-10), 8:10

Colorado (Nicasio 8-9) at L.A. Dodgers (Greinke 15-3), 9:10

American League

East Division

W L Pct GB

x-Boston 96 63 .604 —

Tampa Bay 90 69 .566 6

Baltimore 83 76 .522 13

New York 82 77 .516 14

Toronto 72 87 .453 24

Central Division

W L Pct GB

x-Detroit 93 66 .585 —

Cleveland 89 70 .560 4

Kansas City 84 75 .528 9

Minnesota 66 93 .415 27

Chicago 62 97 .390 31

West Division

W L Pct GB

x-Oakland 94 65 .591 —

Texas 88 71 .553 6

Los Angeles 78 81 .491 16

Seattle 70 89 .440 24

Houston 51 108 .321 43

x-clinched division

Thursday’s Games

Tampa Bay 4, N.Y. Yankees 0

Baltimore 3, Toronto 2

Texas 6, L.A. Angels 5

Cleveland 6, Minnesota 5

Kansas City 3, Chicago White Sox 2

Friday’s Games

Boston (Buchholz 11-1) at Baltimore (Feldman 5-5), 7:05

Tampa Bay (Hellickson 12-9) at Toronto (Dickey 13-13), 7:07 p.m.

Detroit (Porcello 13-8) at Miami (Koehler 4-10), 7:10 p.m.

L.A. Angels (C.Wilson 17-7) at Texas (Ogando 7-4), 8:05

Cleveland (Kluber 10-5) at Minnesota (P.Hernandez 3-2), 8:10 p.m.

Kansas City (Shields 12-9) at Chicago White Sox (Sale 11-13), 8:10 p.m.

N.Y. Yankees (Undecided) at Houston (Oberholtzer 4-4), 8:10 p.m.

Oakland (Colon 17-6) at Seattle (F.Hernandez 12-9), 10:10

Saturday’s Games

Cleveland (Kazmir 9-9) at Minnesota (De Vries 0-1), 1:05 Tampa Bay (Archer 9-7) at Toronto (Happ 4-7), 1:07 p.m.

Oakland (J.Parker 12-7) at Seattle (Maurer 4-8), 4:10 p.m.

Boston (Lester 15-8) at Baltimore (W.Chen 7-7), 7:05 p.m.

Detroit (Ani.Sanchez 14-8) at Miami (Eovaldi 4-6), 7:10 p.m.

Kansas City (Ventura 0-0) at Chicago White Sox (Er.Johnson 2-2), 7:10 p.m.

N.Y. Yankees (Pettitte 10-11) at Houston (Clemens 4-6), 7:10 p.m.

L.A. Angels (Richards 7-7) at Texas (D.Holland 10-9), 8:05

FOOTBALL

National Football League

AMERICAN CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

New England 3 0 0 1.000 59 34

Miami 3 0 0 1.000 74 53

N.Y. Jets 2 1 0 .667 55 50

Buffalo 1 2 0 .333 65 73

South

W L T Pct PF PA

Houston 2 1 0 .667 70 82

Indianapolis 2 1 0 .667 68 48

Tennessee 2 1 0 .667 60 56

Jacksonville 0 3 0 .000 28 92

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 2 1 0 .667 75 64

Baltimore 2 1 0 .667 71 64

Cleveland 1 2 0 .333 47 64

Pittsburgh 0 3 0 .000 42 76

West

W L T Pct PF PA

Denver 3 0 0 1.000 127 71

Kansas City 3 0 0 1.000 71 34

San Diego 1 2 0 .333 78 81

Oakland 1 2 0 .333 57 67

NATIONAL CONFERENCE

East

W L T Pct PF PA

Dallas 2 1 0 .667 83 55

Philadelphia 1 2 0 .333 79 86

N.Y. Giants 0 3 0 .000 54 115

Washington 0 3 0 .000 67 98

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 3 0 0 1.000 70 38

Carolina 1 2 0 .333 68 36

Atlanta 1 2 0 .333 71 74

Tampa Bay 0 3 0 .000 34 57

North

W L T Pct PF PA

Chicago 3 0 0 1.000 95 74

Detroit 2 1 0 .667 82 69

Green Bay 1 2 0 .333 96 88

Minnesota 0 3 0 .000 81 96

West

W L T Pct PF PA

Seattle 3 0 0 1.000 86 27

San Francisco 2 2 0 .500 79 95

Arizona 1 2 0 .333 56 79

St. Louis 1 3 0 .250 69 121

Thursday’s Game

San Francisco 35, St. Louis 11

Sunday’s Games

N.Y. Giants at Kansas City, 1 p.m.

Seattle at Houston, 1 p.m.

Baltimore at Buffalo, 1 p.m.

Arizona at Tampa Bay, 1 p.m.

Indianapolis at Jacksonville, 1 p.m.

Cincinnati at Cleveland, 1 p.m.

Chicago at Detroit, 1 p.m.

Pittsburgh vs. Minnesota at London, 1 p.m.

N.Y. Jets at Tennessee, 4:05 p.m.

Washington at Oakland, 4:25 p.m.

Dallas at San Diego, 4:25 p.m.

Philadelphia at Denver, 4:25 p.m.

New England at Atlanta, 8:30 p.m.

Open: Carolina, Green Bay

COLLEGE FOOTBALL

Thursday’s College Football Scores

SOUTH

NC A&T 27, Howard 19

Virginia Tech 17, Georgia Tech 10

West Alabama 71, Concordia-Selma 14

SOUTHWEST

Iowa St. 38, Tulsa 21

FAR WEST

Cal Poly 38, Portland St. 34

TRANSACTIONS

Thursday’s Sports Transactions

BASEBALL

MAJOR LEAGUE BASEBALL-Announced the retirement of commissioner Bud Selig in January 2015. Suspended Milwaukee OF Carlos Gomez and Atlanta OF Reed Johnson one game and fined them and Atlanta 1B Freddie Freeman and Atlanta C Brian McCann undisclosed amounts for their actions during Wednesday’s game.

American League

DETROIT TIGERS-Placed SS Danny Worth on the 60-day DL. Reinstated SS Jhonny Peralta from the restricted list.

TORONTO BLUE JAYS-Transferred LHP Brett Cecil to the 60-day DL. Selected the contract of OF Ryan Langerhans from Buffalo (IL).

National League

CHICAGO CUBS-Placed C Welington Castillo on the 15-day DL, retroactive to Sept. 20.

NEW YORK METS-Transferred RHP Matt Harvey to the 60-day DL.

American Association

EL PASO DIABLOS-Released C Juan Apodaca.

GARY SOUTHSHORE RAILCATS-Exercised 2014 options on RHPs Morgan Coombs, Ian Durham, Marco Gonzalez, Stephen Hiscock, Will Krout, Kyle Lindquist and Billy Spottiswood; LHPs Chuck Fontana, Matt Jernstad, Alain Quijano and Estevan Uriegas; C Craig Maddox; INFs Ryan Brockett, Brian Kolb, Nick Liles, Zac Mitchell and Danny Pulfer; and Cristian Guerrero, Adam Klein, Drew Martinez and OF Mike Massaro.

BASKETBALL

National Basketball Association

NEW YORK KNICKS-Named Steve Mills president and general manager. Reassigned Glen Grunwald to adviser.

FOOTBALL

National Football League

GREEN BAY PACKERS-Promoted Cathy Dworak to director of community outreach and player/alumni relations.

HOCKEY

National Hockey League

DETROIT RED WINGS-Assigned C Riley Sheahan and RW Teemu Pulkkinen to Grand Rapids (AHL). Recalled C Luke Glendening and RW Tomas Jurco from Grand Rapids.

FLORIDA PANTHERS-Signed G Tim Thomas to a one-year contract. Loaned D Mike Mottau to San Antonio (AHL). Recalled G Michael Houser from San Antonio.

MONTREAL CANADIENS-Assigned Fs Mike Blunden, Martin St. Pierre, Christian Thomas, Nick Tarnasky and Patrick Holland and D Magnus Nygren, Darren Dietz and Greg Pateryn to Hamilton (AHL).

NEW YORK RANGERS-Agreed to terms with C Derek Stepan on a two-year contract.

PHOENIX COYOTES-Assigned Fs Andy Miele and Jordan Szwarz to Portland (AHL). Released F Gilbert Brule.

American Hockey League

SAN ANTONIO RAMPAGE-Released D Drew Daniels, David MacDonald and Martin Schumnig.

ECHL

STOCKTON THUNDER-Agreed to terms with F Andrew Clark.

Western Hockey League

VICTORIA ROYALS-Acquired D Jake Kohlhauser from Vancouver for a conditional draft pick.

COLLEGE

GUILFORD-Named Shannon Bonnel women’s assistant lacrosse coach and Mark Crisco men’s assistant lacrosse coach.

HOLY CROSS-Named Kacie Lewis women’s assistant lacrosse coach.

LONG BEACH STATE-Named Kari LaPlante women’s assistant basketball coach and Tipesa Moorer director of women’s basketball operations.

RUTGERS-Named Tim Robbins volunteer assistant lacrosse coach. Announced the NCAA has granted a legislative relief waiver for men’s basketball F Johnathan Moore to play immediately this season.

SAINT JOSEPH’S-Named Karl Beck men’s assistant rowing coach and Nikki Philpot assistant director of athletic communications.

SAINT PETER’S-Named Serge Clement men’s assistant basketball coach.

SHENANDOAH-Named Crystal Williams women’s assistant basketball coach.

STANFORD-Signed men’s water polo coach John Vargas and women’s water polo coach John Tanner to multiyear contract extensions.